Angielska Premier League. Niższa oglądalność. Mniejsze pieniądze.

Angielska Premier League to najlepsza liga piłkarska na świecie. W finałach Ligi Mistrzów i Ligi Europy sezonu 2018/2019 grały cztery angielskie zespoły. Lepiej być nie może. W ten sposób liga angielska wyprzedziła hiszpańską La Ligę.

Mecze Premier League można oglądać w 188 krajach. Tylko w 5 krajach nie ma transmisji. Są to Afganistan , Mołdawia , Turkmenistan , Korea Północna i Kuba.

Niższa oglądalność meczów w telewizji.

Ale są też problemy. Oglądalność meczów w telewizji znacznie spadła w Wielkiej Brytanii i na świecie . W ostatnich czterech sezonach , aż trzy były spadkowe. Na szczęście sezon 2018/2019 odwrócił nieznacznie tendencję. Więcej widzów oglądało mecze dzięki walce o mistrzostwo do ostatniej minuty ostatniej kolejki , kiedy Manchester City okazał się lepszy od Liverpoolu. Ten wzrost można także tłumaczyć niekodowanym transmisjom w kilku krajach , w tym w Brazylii i Afryce Południowej.

Premier League w polskiej telewizji.

W Polsce mecze pokazuje telewizja kodowana Canal+. Robi to od 25 lat. Ma bardzo dobrych komentatorów z Andrzejem Twarowskim i Rafałem Nahornym na czele. Kilka lat temu średnia oglądalność wynosiła około 70 tysięcy płacących telewidzów. Brak informacji jaka jest oglądalność w sezonie 2019 / 2020.

Mniejsza kasa od telewizji.

Mniej widzów przed telewizorami to wielki problem dla władz Premier League , które żądają od telewizji gigantycznych pieniędzy za prawa do transmisji meczów.

Powyższa grafika sporządzona przez telewizję BBC pokazuje jak spadek oglądalności meczów w Wielkiej Brytanii przełożył się na pieniądze wyłożone przez angielskie telewizje kodowane. Największą kasę zapłacono za lata 2016-2019. Było to 5 miliardów 100 milionów funtów.

Ponieważ coraz mniej brytyjskich telewidzów oglądało mecze , więc za kolejne trzy sezony 2019-2022 zapłacono 4,4 miliarda funtów. To aż o 700 milionów funtów mniej ! To wielki spadek wartości praw TV do transmisji Premier League. Telewizje kodowane Sky Sports i BT Sports nie lubią ponosić strat.

Azja płaci i wymaga.

Angielskie rozgrywki są nadal bardzo popularne w Azji. Dla przykładu , chińska telewizja płaci za pokazywanie meczów ponad 565 milionów funtów. Z tego względu jeden mecz sobotni jest rozgrywany bardzo wcześnie , bo o godz. 13:30. W Chinach i innych krajach azjatyckich jest wtedy godz. 20:30 , czyli najlepszy czas dla widzów i reklamodawców. Mówi się , na razie po cichu , o zwiększeniu liczby meczów o tej porze.

Sezon 2019 / 2020 . Nieznaczna poprawa.

Sezon 2019 / 2020 ma lepszą oglądalność w telewizji po dramatycznych spadkach w latach 2015 – 2018. Średnia oglądalność meczów w Sky Sports to około 840 tysięcy telewidzów . Listopadowy mecz , w którym Liverpool pokonał Manchester City oglądało 3 miliony 360 tysięcy ludzi. To trzeci w historii wynik oglądalności w telewizji kodowanej Sky Sports. Ale to może się zmienić , ponieważ FC Liverpool będzie mistrzem Anglii prawdopodobnie na początku kwietnia . Jego przewaga punktowa jest olbrzymia. A wtedy emocje i oglądalność ligi znowu spadną.

Podsumowanie.

Jakie są przyczyny spadku oglądalności meczów ligi angielskiej szczególnie w Wielkiej Brytanii i Europie ? Powodów jest kilka. Pirackie transmisje w Internecie , za wysoki abonament w telewizji kodowanej . Dla mnie najważniejszym powodem jest spadek liczby atrakcyjnych meczów. Jest ich coraz mniej. Wystarczy obejrzeć w sieci mecze sprzed 30 lat . Wtedy nawet nie było czasu zrobić sobie herbatę . Tak wiele się działo.

Atmosfera na stadionach też już nie ta. Nie ma już tego niesamowitego dopingu jak kiedyś. Na wielu stadionach jest przerażliwa cisza. Za dużo jest na meczach zagranicznych turystów , którzy przychodzą na stadiony zrobić sobie zdjęcia.

Angielska Premier League utrzymuje się na topie dzięki kilku wielkim klubom. Oni ciągną ten “wózek”. To wszystko może się załamać od sezonu 2024/2025. Wtedy wystartuje nowa , zreformowana Liga Mistrzów. Będzie w niej więcej meczów i co najważniejsze , mecze odbywać się będą w weekendy. Jeżeli najlepsze kluby angielskie w weekendy będą grać w Europie to może bardzo zaszkodzić Premier League. https://asnews.pl/pilkanozna/nowa-champions-league-od-sezonu-2024-2025/

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.