Arsenal FC i Stanley Kroenke. Stracone 13 lat.

Amerykański miliarder Stanley Kroenke został większościowym udziałowcem Arsenalu Londyn w 2007 roku , czyli od tego czasu samodzielnie rządzi klubem. Przez te 13 lat (2007 – 2020 rok) Arsenal ani razu nie był mistrzem Anglii i nie odniósł także sukcesów w europejskich pucharach. Jego niechęć do dużych transferów spowodowała , że ten kiedyś czołowy klub w Europie , stał się tylko średniakiem.

Właściciel Arsenalu Stan Kroenke i Mesut Ozil. Arsenal wygrał Puchar Anglii ( FA Cup ) w 2017 roku . Ale aspiracje kibiców są znacznie większe.

Arsenal mniej ważny od klubów z USA.

Stan Kroenke jest na liście 400 najbogatszych ludzi świata. Jego żona jest dziedziczką sieci supermarketów Wal – Mart. Ma 67 procent udziałów w Arsenalu. Oprócz tego jest właścicielem klubu NBA – Denver Nuggets oraz zespołu NHL – Colorado Avalanche. Ma także udziały w klubie NFL – Los Angeles Rams.

Bogatszy Kroenke wydaje mniej .

Arsenal nigdy nie był dla niego klubem pierwszego wyboru. Więcej inwestował w kluby amerykańskie. Kroenke jest znacznie bogatszy od właścicieli FC Liverpool i Manchesteru United. Kroenke posiada 7 miliardów funtów . Majątek rodziny Glazerów – właścicieli Manchesteru United to 3,6 miliarda funtów. Majątek Johna Henry , właściciela FC Liverpool , to 2,1 miliarda funtów. A mimo to Man. Utd. i Liverpool wydawali znacznie większe pieniądze na wielkie gwiazdy. Opłaciło się. Wygrywali mistrzostwa Anglii i Ligę Mistrzów.

Arsenal traci kolejną bramkę i punkty po strzale de Bruyne z Manchesteru City.

Kroenke kontra Usmanov.

Alisher Usmanov to najbogatszy człowiek w Rosji . Jest mniejszościowym udziałowcem Arsenalu. Od ponad dekady chciał kupić udziały od Kroenke. Bez powodzenia. A złożył deklarację , że gdyby został właścicielem Arsenalu to wyda kilkaset milionów funtów na nowych graczy. Kroenke nie sprzedał udziałów i nie sprzeda w przyszłości. Anglicy , którzy sprzedali mu swoje mniejszościowe udziały w Arsenalu kilka lat temu , dzisiaj publicznie tego żałują.

Kiedyś było tak pięknie. 1998 rok. Dublet Arsenalu. Mistrzostwo i Puchar Anglii. Legendarny menedżer Arsene Wenger z dwoma trofeami.

Kroenke więcej zarobił , a chce redukcji płac piłkarzy.

Wiosną 2020 roku zabójczy koronawirus z Chin zaraził cały świat. Setki tysięcy ofiar. Rozgrywki piłkarskie zostały przerwane w całej Europie. Właściciele większości klubów redukowali płace piłkarzy. Właściciel Arsenalu , Kroenke , poprosił (zażądał) redukcji płac piłkarzy i personelu . Większość zgodziła się , pomimo , że nie musiała, bo kontrakt tego nie przewidał. Wyłamało się trzech piłkarzy.

Jak się okazało , od stycznia do kwietnia 2020 roku w czasie pandemii koronawirusa , majątek osobisty Kroenke wzrósł o 323 miliony funtów do 7,4 miliarda funtów. Jego żona zwiększyła w tym czasie swój majątek o 97 milionów funtów. A swoich pracowników zmusił do redukcji pensji , tłumacząc to kłamliwie kryzysem w swoich interesach. W czasie kryzysów nie wszyscy tracą. Wielu biznesmenów zarabia wielką kasę. Tak jak Kroenke.

Ozil powiedział : nie.

Dlatego , wielkie brawa dla pomocnika kanonierów Mesuta Ozila , który nie zgodził się na redukcję swoich zarobków. A zarabiał on najwięcej w Arsenalu , bo 350 tysięcy funtów tygodniowo. On zrozumiał , że ze Stanem Kroenke trzeba grać ostro , a po zakończeniu sezonu 2019/20 wyjechał grać do Turcji.

Cierpliwość kibiców się kończy.

Kroenke – wynoś się z naszego klubu.
Kochamy Arsenal . Nienawidzimy Kroenke.

Co dalej , Arsenalu ?

Na koniec coś optymistycznego dla kibiców Arsenalu. Kroenke widząc, że coraz więcej kibiców żąda jego odejścia , zaczął wydawać większe kwoty na transfery piłkarzy. W sierpniu 2019 roku , Arsenal pobił klubowy rekord kupując za 72 miliony funtów Nicolasa Pepe z Lille. We wrześniu 2020 roku , czołowy napastnik Premier League, a więc i świata , 31-letni Pierre-Emerick Aubameyang podpisał nowy 3-letni kontrakt z Arsenalem do 2023 roku. Będzie zarabiał 350 tysięcy funtów tygodniowo.

Trenerem Arsenalu w połowie sezonu 2019/20 został Mikel Arteta. Jako piłkarz spędził w Arsenalu pięć lat. Był pomocnikiem i kapitanem drużyny. Po zakończeniu kariery był przez trzy lata asystentem Pepa Guardioli w Manchesterze City. Teraz ma przywrócić świetność Arsenalu. Dostał na to kilka lat. Może to zapowiedż lepszych czasów dla Arsenalu. Oby.

Kolejne protesty przeciwko Kroenke i kolejna oferta kupna Arsenalu.

Kwiecień 2021 rok. Setki kibiców znowu protestowały przeciwko Stanowi Kroenke przed stadionem Arsenalu. Wzywali 73-letniego właściciela do sprzedaży klubu po jego próbie przeniesienia Arsenalu do Superligi. Tym razem Arsenal chce kupić 38-letni Szwed Daniel Ek . To założyciel i właściciel Spotify – giganta strumieniowego przesyłania muzyki. Jego majątek jest oceniany na 3,4 miliarda funtów. Złożył ofertę o wartości 1,8 miliarda funtów. Odpowiedż „Milczącego Stana” była zdecydowana : „Arsenal nie jest na sprzedaż”. Koszmar trwa.

Czerwiec 2021 roku. Szwedzki miliarder Daniel Ek przygotowuje się do zwiększenia swojej oferty przejęcia Arsenalu do ponad 2 miliardów funtów po nieudanej pierwszej ofercie w wysokości 1,8 miliarda funtów w zeszłym miesiącu odrzuconej przez Stana Kroenke.

Kwiecień 2021r. Protesty kibiców żądających odejścia Stana Kroenke.

Premier League 2020 / 2021. Transfery , kłótnie , niepewność.

© ( MARB )

One thought on “Arsenal FC i Stanley Kroenke. Stracone 13 lat.

  1. It¦s really a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

Comments are closed.