Druga liga piłkarska w sezonie 2021/2022. Stal Rzeszów i Motor Lublin faworytami.

Druga liga piłkarska w sezonie 2021/2022 to rywalizacja znanych klubów, grających wcześniej w Ekstraklasie, z debiutantami. Awansują trzy z nich . To jest najniższy szczebel centralny rozgrywek piłkarskich w Polsce. Najbardziej utytułowanym klubem w tym gronie jest 14-krotny mistrz Polski legendarny Ruch Chorzów. Właściciele Stali Rzeszów i Motoru Lublin mają wielkie plany na przyszłość.

Budżety klubów 2.ligi w sezonie 2021/2022.

Budżety klubów 2.ligi w sezonie 2021/2022 od największego do najmniejszego : Motor Lublin(6 milionów złotych), Radunia Stężyca(5mln), Stal Rzeszów(4,6mln), Ruch Chorzów(4mln), Wigry Suwałki(4mln), Chojniczanka Chojnice(3mln), GKS Bełchatów(3mln), Pogoń Siedlce(2,6mln), Wisła Puławy(2,5mln), KKS 1925 Kalisz(2mln), Znicz Pruszków(2mln), Olimpia Elbląg(2mln), Pogoń Grodzisk Mazowiecki(2mln), Garbarnia Kraków(1,9mln), Hutnik Kraków(1,8mln), Lech II Poznań(1,5mln), Sokół Ostróda(1,4mln), Śląsk II Wrocław(1,2miliona złotych).

Sezon 2021/2022. Stal Rzeszów i Motor Lublin. Wielcy faworyci do awansu na zaplecze Ekstraklasy.

Wielcy faworyci. Stal Rzeszów i Motor Lublin.

Stal Rzeszów to wielki faworyt do awansu. Po letnich zbrojeniach Stal wyrosła na najpoważniejszego kandydata do wygrania II ligi w sezonie 2021/2022. Pozyskano kilku dobrych piłkarzy z ekstraklasowym doświadczeniem. Dyrektorem sportowym został Jarosław Fojut, który zakończył właśnie karierę piłkarską. Dwa ostatnie lata to, albo porażka w barażach z Resovią, albo zabrakło zwycięstwa w ostatnim meczu, aby się do nich dostać. Teraz chcą bezpośrednio awansować z pierwszego lub drugiego miejsca i skończyć epizod z 2. ligą, bo to tylko jeden z etapów w drodze do Ekstraklasy. Sponsorem tytularnym Stali Rzeszów jest firma światłowodowa FIBRAIN. Jej prezes zarządu Rafał Kalisz ma wielkie plany piłkarskie na przyszłość, z Ekstraklasą i europejskimi pucharami włącznie.

Motor Lublin ma największy budżet spośród wszystkich drugoligowych klubów. Właścicielem klubu jest miliarder Zbigniew Jakubas, którego majątek szacuje się na ponad 2,5 miliarda złotych. Posiada on obecnie 65 procent udziałów w spółce Motor. Miasto Lublin nie pozbyło się swoich udziałów, ale ich wartość spadła do 26 procent, a pozostałe 9 procent posiada 14 mniejszych akcjonariuszy. Według tygodnika „Wprost” Zbigniew Jakubas co roku odprowadza 100 milionów złotych podatków. Na liście 100 najbogatszych Polaków w 2019 roku, znalazł się na 14. miejscu.

W ciągu kilku lat gmina Lublin wydała na dokapitalizowanie spółki Motor około 17 milionów złotych. Mimo przejęcia klubu przez Zbigniewa Jakubasa, jednego z najbogatszych Polaków i rodowitego lublinianina, ratusz nie rezygnuje z finansowania piłkarzy. Piękny stadion Arena Lublin dopełnia reszty. Liczy się tylko awans do 1.ligi, a póżniej do Ekstraklasy. To ma być drugi i jednocześnie ostatni sezon na tym poziomie. Wielkie aspiracje, wielka kasa właściciela, znane nazwiska w strukturach klubu (B.Leśnodorski, M.Żewłakow, M.Saganowski) to prawie autostrada do raju. Ale awans muszą wywalczyć piłkarze na boisku. A z tym różnie bywa. Nie zawsze najwyższy budżet zapewnia awans. Przykład niepowodzeń Widzewa w ostatnich sezonach powinien dać dużo do myślenia lublinianom.

Chcą awansować.

Chojniczanka Chojnice ukończyła poprzedni sezon na trzecim miejscu i przegrała awans w barażach ze Skrą Częstochowa. Czyli poprzedni sezon to porażka. Gwiazdą zespołu jest Mateusz Klichowicz. Ten 29-letni skrzydłowy był najlepszym asystentem poprzedniego sezonu w całej II lidze. Miał 16 kluczowych podań i zdobył 9 bramek. Cel zespołu na ten sezon może być tylko jeden. Awans do I ligi.

Ruch Chorzów to 14-krotny mistrz Polski i 3-krotny zdobywca Pucharu Polski. Ten 101- latek ma kibiców w całej Polsce. Niebiescy spadli z ekstraklasy w sezonie 2016/2017 i po gigantycznym kryzysie i dwóch latach spędzonych w III lidze wracają do życia. Prezes Ruchu Seweryn Siemianowski podjął się szalenie trudnej misji ratowania klubu. Dług Ruchu wynosi około 20 milionów złotych, ale jest powoli i systematycznie spłacany. Ogłosić upadłość i zacząć od nowa byłoby łatwiej, ale dla dobrego imienia klubu wybrano trudniejszą drogę. Ruch uratowali wierni kibice. Wciąż jest wiele do zrobienia, ale klub jest już wypłacalny i perspektywy na przyszłość są coraz lepsze. Awans już w tym sezonie nie będzie wielkim zaskoczeniem i na ulicy Cichej znowu będzie głośno.

Radunia Stężyca – kaszubska rewelacja.

Radunia Stężyca to klub z czterotysięcznej Stężycy w powiecie kartuskim. Ma aż pięciomilionowy budżet finansowany ze środków publicznych oraz osiemnastu mniejszych sponsorów. Stężyca to jedna z najbogatszych gmin w Polsce, trzecia w województwie pomorskim, znajdująca się w złotej setce samorządów pod względem zamożności. Głową gminy i wielkim kibicem, który postanowił, że będzie promował Stężycę poprzez sport, jest wójt – Tomasz Brzoskowski. Gminę określa się „bramą na Kaszuby”, grunty zakupują tu przedsiębiorcy z Warszawy czy Wrocławia, by prowadzić usługi turystyczne. Ceny działek rosną, tak samo jak ilość wniosków składanych w urzędzie. Oprócz pierwszej drużyny jest jeszcze czternaście drużyn w akademii, siedem boisk i Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Rewelacja ! Tomasz Brzoskowski-wójt Stężycy i jego ludzie wykonują znakomitą pracę. Tacy ludzie tworzą mocny fundament polskiej piłki. Dzięki nim będzie można „wyławiać” talenty piłkarskie z dala od dużych miast. Samorządowcy z innych polskich powiatów powinni brać przykład ze Stężycy.

Radunia Stężyca – rewelacja z Kaszub. Jak wysoko zajdzie w polskiej piłce ?

2. liga w telewizji.

Telewizja Polska pokazuje wybrane mecze 2. ligi w sezonie 2021/2022. Mecze są transmitowane na antenie TVP Sport (możliwa także równoległa transmisja w ogólnopolskim paśmie TVP3), a także na tvpsport.pl i w aplikacji mobilnej. Widzowie zobaczą po jednym pojedynku z każdej kolejki oraz wszystkie mecze barażowe. Transmisje meczów 2. ligi w kanale otwartym TVP Sport to wielka promocja tych rozgrywek, a także duży krok w kierunku budowy wartości marketingowej dla samej ligi oraz dla wszystkich uczestniczących w niej klubów i ich sponsorów.

© (MARB)