Ekstraklasa i finanse. Czy wysoki budżet to gwarancja sukcesu klubu ?

Na tak postawione w tytule pytanie odpowiedż brzmi: to gwarancja sukcesu , ale tylko w polskiej Ekstraklasie . W Europie już nie.

W XXI wieku , czyli w latach 2000 – 2019 tytuły mistrza Polski zdobywały kluby z najwyższym wtedy budżetem . Były to Legia Warszawa , Wisła Kraków , Lech Poznań i Polonia Warszawa . Gdy skończyła się duża kasa w Wiśle i Polonii to zaczął się powolny upadek tych wielkich kiedyś firm w Polsce.

Trzech niespodziewanych mistrzów.

Wyjątki były tylko trzy : Zagłębie Lubin , Śląsk Wrocław i Piast Gliwice. Ale Zagłębie i Śląsk miały bardzo wysokie budżety , zaś Piast to największa niespodzianka w tym wieku. Zdobył tytuł mistrza Polski z niskim budżetem wynoszącym zaledwie 25 milionów złotych. Dla porównania , Legia miała w tym samym okresie budżet wynoszący 170 milionów złotych.

Stadiony większości klubów Ekstraklasy prezentują się znakomicie.
Ale dobre kluby europejskie rzadko tu przyjeżdzają.

Kasa w Ekstraklasie.

A jak wysokie są budżety klubów polskiej Ekstraklasy w sezonie 2019 / 2020 :

Legia Warszawa ================ 120 milionów złotych.

Lech Poznań =================== 70 mln.

Lechia Gdańsk ================= 52 mln.

Zagłębie Lubin ================== 42 mln.

Pogoń Szczecin ================= 37 mln.

Jagiellonia Białystok ============== 35 mln.

Cracovia ======================= 34 mln.

Górnik Zabrze ==================== 30 mln.

Śląsk Wrocław ==================== 30 mln.

Wisła Kraków ================== 30 mln.

Piast Gliwice ====================== 29 mln.

Korona Kielce ====================== 24 mln.

Wisła Płock ======================== 24 mln.

Arka Gdynia ======================== 19 mln.

ŁKS Łódż ======================= 17 mln.

Raków Częstochowa ================= 14 mln.

Legia to potęga finansowa . Takiej kasy nie ma żaden inny klub w Polsce , czyli teoretycznie Legia powinna bez problemu zdobywać kolejne mistrzostwa Polski . I już prawie tak jest. Ale dopóki właściciel Legii nie wpuści do współrządzenia klubem wielkiego biznesu z Europy lub Azji to nie ma żadnych szans na sukcesy w europejskich pucharach. A przez sukcesy należy rozumieć grę na wiosnę w fazie pucharowej.

Raków , ŁKS i Arka odstają finansowo od reszty . Ale nigdy nie jest tak , że kluby z najniższymi budżetami spadają z ligi. Szczególnie beniaminek z Częstochowy dobrze prezentuje się na boiskach ekstraklasy.

Ekstraklasa. Koniec sezonu 2019 / 2020.

Sezon zakończył się dopiero pod koniec lipca z powodu pandemii koronawirusa w Europie i przerwania rozgrywek na wiosnę. Niespodzianka jest tylko jedna. Najbiedniejszy zespół – Raków Częstochowa – bez problemów utrzymał się w Ekstraklasie. Mistrzem został najbogatszy , czyli Legia Warszawa. Spadły ŁKS , Arka i Korona Kielce , czyli zespoły z małą kasą.

Nowy stadion Legii Warszawa.
Liga Mistrzów gościła tu tylko jeden raz.

Ekstraklasa w Europie.

Inaczej jest w Europie. Wysokie budżety kilku polskich klubów nie przekładają się na dobre wyniki w europejskich pucharach. W tym wieku tylko raz polski zespół grał w fazie grupowej Ligi Mistrzów ( Legia ). W słabszej Lidze Europy też są problemy z dostaniem się do fazy grupowej. Największe zdziwienie i rozczarowanie wywołuje postawa Legii. Drużyny z Czech , Skandynawii czy Białorusi grają na stałe w elitarnej Lidze Mistrzów mając znacznie niższe budżety od warszawiaków.

Jakie są przyczyny dramatycznie słabych występów polskich drużyn w Europie ?

Słabi i niedouczeni trenerzy i ich słabe sztaby szkoleniowe to problem numer jeden. Fatalna jest selekcja piłkarzy. Najbardziej utalentowani młodzi piłkarze są szybko sprzedawani za granicę.Bardzo złe jest szkolenie młodych piłkarzy w klubach . Ilu młodych piłkarzy w Polsce potrafi dobrze wykonywać rzuty wolne ( czyli strzelać gole ) , rzuty rożne czy dryblować do przodu a nie tylko wszerz boiska ? Nie ma takich. Szybka i płynna gra z pierwszej piłki to coś nie do osiągnięcia dla polskich drużyn klubowych.

Nie ma żadnych powodów do optymizmu w najbliższych latach. Ale przyzwoitość wymaga , aby chociaż Legia Warszawa grała w jesiennej fazie grupowej europejskich pucharów w każdym sezonie.

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.