Ekstraklasa polsko-czeska ? BeNe Liga rusza w 2024 roku.

W 2021 roku polska Ekstraklasa zajmuje kompromitujące 30.miejsce w rankingu klubowym UEFA. Kompromitujące, ponieważ kasa w polskiej piłce klubowej jest znacznie większa niż w ligach , które znajdują się znacznie wyżej, bo w drugiej dziesiątce. Liga czeska zajmuje niezłe 17.miejsce w rankingu UEFA. A więc w Polsce jest większa kasa, a u Czechów lepsze drużyny i wyższy poziom. Czy da radę to kiedyś połączyć i utworzyć Ekstraklasę polsko-czeską ? Holendrzy i Belgowie dają przykład. Zamierzają połączyć swoje ligi piłkarskie. Powstaje BeNe Liga. Ruszy w 2024 roku.

Ekstraklasa 2019/20. Adam Buksa zdobywa gola dla Pogoni Szczecin w meczu z Legią Warszawa.

BeNe Liga , czyli wspólna liga holendersko-belgijska.

W Europie ma powstać nowa liga piłkarska przez połączenie ligi holenderskiej Eredivisie i belgijskiej Jupiler League . Chcą się połączyć 8. i 9. liga w rankingu UEFA. Powstanie szósta siła w Europie. Jest zielone światło Rywalizować w niej będą czołowe belgijskie kluby z najlepszymi zespołami z Holandii. Podczas walnego zgromadzenia belgijskiej Pro League jednogłośnie zagłosowano za tą propozycją. Liga ma nosić nazwę BeNe Liga. Ruszy w 2024 roku.

BeNe Liga = Eredivisie + Jupiter Pro League. Wspólna liga holendersko-belgijska od 2024 roku.

Motywacją do stworzenia wspólnej ligi są przede wszystkim pieniądze. Według wyliczeń firmy Deloitte BeNe League mogłaby wygenerować około 400 milionów euro zysku z praw telewizyjnych i marketingu. Dla porównania, jak donoszą belgijskie gazety , osobno obie ligi generują po 80 milionów euro. Taki wzrost wartości pozwoliłby klubom na nawiązanie walki z najlepszymi ligami w Europie. BeNe League stałaby się szóstą siłą w Europie po La Lidze, Premier League, Bundeslidze, Serie A i Ligue 1.
Koncepcja BeNeLigi byłaby poważną konkurencją dla rozgrywek w Portugalii i Rosji. Połączenie ósmej w rankingu UEFA Jupiler League i dziewiątej Eredivisie mogłoby sprawić, że rozgrywki te szybko awansowałyby na wyższą lokatę. Nowa liga zrzeszająca kluby z dwóch krajów mogłaby znaleźć się za najsilniejszymi ligami: Premier League, Bundesligą, LaLigą, Serie A i Ligue 1.

Oficjalnie nie wiadomo jeszcze, jak miałyby wyglądać te rozgrywki. Według wstępnych przymiarek w lidze miałoby się znaleźć 18. klubów. W tym 10. z Holandii i 8. z Belgii. BeNe Liga miałaby status najwyższej klasy rozgrywkowej. Belgijska Jupiler Pro League i holenderska Eredivisie spadłyby w hierarchii na drugie miejsce.
Sam pomysł stworzenia ligi, w której rywalizowałyby kluby belgijskie i holenderskie nie jest czymś nowym. W 2008 roku stworzono takie rozgrywki w piłce ręcznej.

Wspólna liga polsko-czeska ? Może póżniej.

Czy jest szansa na wspólną ligę polsko-czeską ? Nie teraz. Może w przyszłości. Na dzisiaj żaden prezes polskiego klubu nie zgodzi się na dzielenie kasą z Czechami i tylko osiem polskich drużyn w ekstraklasie polsko-czeskiej. W Polsce telewizje płacą znacznie większe pieniądze za prawa sportowe niż w Czechach. Ale jeżeli poziom Ekstraklasy będzie nadal tak słaby jak dzisiaj, mecze przerażliwie nudne plus kompromitacje w europejskich pucharach, spadająca oglądalność telewizyjna i coraz niższe miejsca w rankingu klubowym UEFA, to kto wie. Legia, Lech czy Pogoń znacznie zyskają sportowo przy kilku konfrontacjach w sezonie ze Slavią Praga, Spartą Praga, Viktorią Pilzno czy Pardubicami.

© (MARB)

2 thoughts on “Ekstraklasa polsko-czeska ? BeNe Liga rusza w 2024 roku.

Comments are closed.