Nowa Champions League od sezonu 2024 / 2025.

Rewolucja w Champions League , najważniejszych rozrywkach na świecie , nastąpi w 2024 roku. Rozgrywki będą przebiegać według schematu przedstawionego poniżej.

Będą 4 grupy po 8 zespołów. Czyli na jesieni każdy zespół rozegra 14 meczów w grupie. Teraz jest to tylko 6 meczów ( 8 grup po 4 zespoły ).

Mecze w niedziele

Rewolucja polega na tym , że mecze Ligi Mistrzów będą rozgrywane w niedzielę i prawdopodobnie w soboty ! A to oznacza , że ligi europejskie , w tym polska , będą grać we wtorki , środy , czwartki i piątki. UEFA zabrania rozgrywania meczów ligowych w dniach , kiedy gra Liga Mistrzów i Liga Europy.

Federacje piłkarskie i władze lig europejskich ( Bundesliga , Serie A i inne) już protestują. Jak zwykle , o wszystkim rozstrzygną pieniądze. Sponsorzy rozgrywek , potężne korporacje i telewizje , mają wyłożyć miliardy dolarów dla grających w Lidze Mistrzów oraz rekompensaty dla lig europejskich za straty poniesione przez rozgrywanie meczów w środku tygodnia.

Faza grupowa będzie kończyć się w grudniu. Po cztery najlepsze zespoły z 4 grup czyli 16 zespołów awansują dalej . Teraz nastąpi faza pucharowa czyli przegrywający odpada. Zespoły z 5 miejsc zapewnią sobie grę w Champions League w następnym sezonie. Zespoły z miejsc 6 i 7 zagrają ( między sobą ) baraże o pozostanie w Champions League w następnym sezonie. Cztery zespoły z ostatnich miejsc spadają do Ligi Europy w następnym sezonie.

Na 32 zespoły tylko 8 odpada . Czyli w każdym następnym sezonie zostaje 24 tych samych klubów. Rotacja jest minimalna. Tylko 8 klubów może awansować do tego elitarnego grona. Mało. To praktyczne zamyka na zawsze możliwość awansu polskiego klubu do Champions League.

Ale ten cały projekt może skończyć się finansową katastrofą. Bo tak naprawdę w Europie jest nie więcej niż 15 zespołów , które wszyscy chcą oglądać. Pozostałe zespoły nie przyciągną widzów przed telewizory. Przecież tylko niewielką liczbę kibiców zainteresują mecze : Porto – Roma czy Lipsk – Atalanta. A na dodatek sponsorzy z USA chcą , aby część meczów odbyła się w USA w prime time. W Europie będzie wtedy środek nocy.

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.