Pierwsza liga w sezonie 2021/2022. Długa kolejka do Ekstraklasy.

Pierwsza liga w sezonie 2021/2022 będzie stała pod znakiem zaciętej rywalizacji kilku klubów, które chcą wrócić do Ekstraklasy. Tradycyjnie już ponad 10. klubów będzie walczyło o awans. Trzech szczęśliwców, w maju 2022 roku, awansuje do ekstraklasowego finansowego raju. Poprzedni sezon był znakomity pod względem emocji aż do finałowego meczu barażowego. Liczymy na powtórkę.

Budżety klubów 1. ligi w sezonie 2021/2022.

Oto budżety klubów 1. ligi w sezonie 2021/2022 od największego do najmniejszego: Widzew Łódż(15 milionów złotych), Korona Kielce(12mln), Arka Gdynia(10mln), Podbeskidzie Bielsko-Biała(10mln) , Miedż Legnica(9mln), ŁKS Łódż(9mln), Zagłębie Sosnowiec(8mln), GKS Tychy(8mln), Odra Opole(7mln), Apklan Resovia Rzeszów(7mln), GKS Katowice(6mln), Górnik Polkowice(6mln), Sandecja Nowy Sącz(5,5mln) , Chrobry Głogów(5,5mln) , GKS 1962 Jastrzębie(4,5mln) , Puszcza Niepołomice(4,5mln), Stomil Olsztyn(4mln), Skra Częstochowa(3miliony złotych).

Budżet powyżej 7 milionów złotych oznacza, że klub ma duże aspiracje i szanse na awans. Jak wynika z powyższego zestawienia, aż 10. klubów chce awansować. To połowa 1. ligi. Część prezesów mówi o tym głośno, inni bardzo cicho , ale cel jest ten sam – Ekstraklasa, czyli polski piłkarski raj.

Arka Gdynia i ŁKS Łódż mierzą bardzo wysoko w sezonie 2021/2022 1. ligi.

Widzew i Arka. Kluby, które „muszą” awansować.

Faworyt numer jeden to Widzew Łódż, czterokrotny mistrz Polski. Ma największy budżet w lidze(aż 15 mln. zł) i największą frekwencję na stadionie, średnio prawie 14 tysięcy kibiców na każdym meczu. Drużyny przyjezdne będą mieć problem z koncentracją przy alei Piłsudskiego. Tylko, czy nowi piłkarze Widzewa wytrzymają tą ogromną presję w Łodzi? Poprzedni sezon to gigantyczne rozczarowanie. Dopiero 9. miejsce. Nawet superstrzelec Marcin Robak nie pomógł. Dlatego w klubie zmieniło się właściwie wszystko, począwszy od właściciela przez prezesa, dyrektora sportowego, a na trenerze i zawodnikach skończywszy. W letnim oknie transferowym aż 14. piłkarzy odeszło z Widzewa. To kolejna rewolucja kadrowa. Czy Janusz Niedżwiedż, 39-letni szkoleniowiec RTS jeszcze na dorobku, zostanie bohaterem w maju 2022 roku? Oczekiwania w sezonie 2021/2022 są nadal topowe. Awans i koniec.

W Arce Gdynia jest podobnie. Oni też „muszą” awansować. Arka przegrała baraże z ŁKS w poprzednim sezonie. Sezon uznano za przegrany, mimo znakomitej postawy gdynian w Pucharze Polski, gdzie przegrali dopiero w finale z wicemistrzem Polski Rakowem Częstochowa. Teraz chcą być w czołowej dwójce i awansować bezpośrednio bez loteryjnych baraży. Właściciel klubu, Jarosław Kołakowski, to nie jest spokojny facet. Drugi rok bez awansu Arki, może bardzo żle znieść, a to będzie oznaczać „tsunami” w klubie.

Korona i Podbeskidzie , czyli pozostali faworyci.

Korona Kielce i Podbeskidzie Bielsko-Biała też chcą szybko wrócić do Ekstraklasy. Władze tych klubów asekurują się, że: „budują zespoły na dłuższą perspektywę”, ale nikt nie da się nabrać na te słowa. Wysokie budżety obu klubów, to najlepszy dowód, że interesuje ich tylko awans. W Koronie Kielce rządy niemieckich właścicieli zakończyły się katastrofą, czyli spadkiem z Ekstraklasy w 2020 roku i finansową zapaścią. Teraz właścicielem klubu jest miasto Kielce, które ma 100 procent akcji klubu, a finanse są wyprowadzane na prostą. Trener kielczan, Dominik Nowak, ma już w swoim CV awans do Ekstraklasy z Miedzią Legnica. Teraz ma „tylko” to powtórzyć z Koroną. Podbeskidzie Bielsko-Biała spadło z Ekstraklasy w 2021 roku po zaledwie jednym sezonie. Z klubem pożegnało się blisko 20 piłkarzy. Teraz odmłodzono drużynę, ale nadal zamierzają walczyć o najwyższe cele, czyli awans bezpośredni lub po barażach.

Wysokie aspiracje.

Miedż Legnica, ŁKS Łódż i GKS Tychy mogą być bardzo wysoko w tabeli na końcu rozgrywek. Czy ktoś z nich awansuje ? Łodzianie z ŁKS stawiają na opcję hiszpańską. Nowy hiszpański trener Kibu Vicuna będzie miał do dyspozycji pięciu piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego. Najbardziej liczą na Javi Moreno. W Tychach jest inny problem. Mentalny. Czy zespół się podniesie po przegranym barażu, w karnych, z Górnikiem Łęczna w ubiegłym sezonie? „Były łzy i milczenie” – jak mówi trener Artur Derbin. Teraz trzeba się podnieść i walczyć ponownie o awans. Tym bardziej, że gmina Tychy zapewnia przyzwoity budżet. Na dziś wydaje się prawie pewne, że 700-tysięczne miasto Łódż będzie miało, po kilku latach przerwy, swojego przedstawiciela(albo dwóch) w Ekstraklasie w sezonie 2022/2023.

Miedż Legnica. Właścicielem Klubu i Przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki jest Andrzej Dadełło – multimilioner , pasjonat historii i miłośnik szachów. Pieniądze na Miedź Legnica wykłada już od ponad dziesięciu lat. „Miedzianka” zajęła siódme miejsce w poprzednim sezonie 2020/2021 ze stratą pięciu punktów do ostatniego miejsca barażowego. Za to niepowodzenie zapłacił posadą trener Jarosław Skrobacz, którego zastąpił Wojciech Łobodziński. To były reprezentant Polski i kadrowicz Leo Beenhakkera z mistrzostw Europy w 2008 roku. Dotychczas prowadził klubowe rezerwy. Właścicel klubu postawił przed nim jasne zadanie do wykonania: „zagrać przynajmniej w barażach to cel minimum w sezonie 2021/2022”, czyli w tym sezonie musi wywalczyć awans do Ekstraklasy. Kropka.

Śląska zagadka.

GKS Katowice to uznana firma, czterokrotny wicemistrz Polski i trzykrotny zdobywca Pucharu Polski. Aż trudno w to uwierzyć, że już minęło 16 lat od ich pobytu w Ekstraklasie. Jesień 2021 będzie weryfikacją umiejętności młodej drużyny z Bukowej. Jeżeli w grudniu do szóstego miejsca w tabeli będzie blisko, to na wiosnę włączą się do walki o baraże. W Katowicach mówi się z sentymentem o Ekstraklasie, ale bardzo cicho, prawie szeptem.

Południe nadal lepsze od północy Polski.

Gdyby Polskę podzielić na północ i południe, to tylko dwa zespoły są z północy : Arka Gdynia i Stomil Olsztyn. Pozostałe 16 drużyn reprezentuje południe. Tak było też w poprzednim sezonie. Awansowały z 2.ligi tylko zespoły z południa Polski. To może oznaczać , że władze samorządowe i biznesmeni z południa Polski bardziej kochają futbol i inwestują większe pieniądze w swoje ukochane kluby.

Pierwsza liga w telewizji.

Telewizja Polsat i jej platforma streamingowa pokażą wszystkie mecze 1.ligi. Trzy lub cztery z nich będą transmitowane na antenach Polsatu Sport, a pozostałe w Internecie. Dzięki umowie z telewizją Polsat i sponsorom każdy klub 1.ligi za samo uczestnictwo w rozgrywkach ma zagwarantowany milion złotych. Wszystkie kontrowersyjne decyzje sędziowskie będzie rozstrzygał system wideoweryfikacji „VAR light”.

Telewizja Polsat przez trzy kolejne sezony (do sezonu 2023/2024) pozostanie oficjalnym nadawcą spotkań 1. Ligi. Platforma streamingowa Polsat Box Go (dawniej iPla) pokaże wszystkie 309 spotkań w każdym sezonie, w tym mecze emitowane na kanałach Polsatu Sport. Produkcja sygnału ze wszystkich spotkań odbywać się będzie przy wykorzystaniu wielu kamer, co podniesie jakość transmisji i umożliwi po raz pierwszy wdrożenie systemu VAR. Komentarz meczowy zapewnią dziennikarze i eksperci Polsatu Sport, między innymi Bożydar Iwanow, Marcin Feddek. Kibice mieszkający za granicą mogą wykupić dostęp do pojedynczych meczów, jak i skorzystać z pakietu zapewniającego transmisje ze wszystkich rozgrywanych spotkań.Część kasy ze sprzedaży dostępów do transmisji zasili budżety klubów 1.ligi.

© (MARB)