Premier League. Rewolucja strumieniowa od sezonu 2022/23

Władze angielskiej Premier League chcą od sezonu 2022/2023 uruchomić kanał transmisji strumieniowej w stylu Netflix. To może zrewolucjonizować futbol na żywo. Kluby angielskie będą miały większe przychody , a kibice niższe ceny abonamentu. Tymczasowa nazwa tego projektu to PremFlix.


Prawa do oglądania ligi angielskiej w Internecie będą sprzedawane bezpośrednio kibicom na całym świecie. Wystarczy mieć dostęp do Internetu. Usługa ta jest powszechnie nazywana “Over the Top” ( OTT ) . Wyklucza ona tradycyjnych nadawców telewizyjnych. W sezonie 2019 /2020 Premier League zarobiła prawie 3 miliardy funtów. W tym 1,5 miliarda funtów z praw krajowych i 1,4 miliarda funtów ze wszystkich telewizyjnych praw zagranicznych.

OTT czy Canal+ pokaże Premier League w Polsce ?

Transmisje strumieniowe ruszą od sezonu 2022/2023 w kilkunastu krajach. Nie wiadomo czy dotyczy to też Polski. Wszystko zależy od negocjacji pomiędzy władzami Premier League i Canal +Polska. Uruchomienie usługi OTT w Polsce oznacza duże straty finansowe dla Canal+ i utratę dziesiątek tysięcy abonentów. Bo wtedy Canal + zostałby tylko pośrednikiem . Abonenci zawieraliby umowę bezpośrednio z centralą Premier League w Londynie. Canal+ w Polsce ma prawa telewizyjne Premier League do 2022 roku. Teraz będzie starał się przedłużyć swoje prawa aż o 6 lat ( zamiast tradycyjnych 3 lat ). W ten sposób wyeliminuje konkurencję z OTT na długie lata.

Premier League w Skandynawii.

Tak stało się w Skandynawii. Sztokholmska grupa medialna NENT kupiła nordyckie prawa do pokazywania meczów Premier League w Danii , Finlandii , Norwegii i Szwecji aż na 6 lat. Za lata 2022-2028 zapłaciła aż 2 miliardy funtów . NENT wchodzi oficjalnie do Polski. Jej usługa Viaplay będzie pokazywać Bundesligę od sezonu 2021/22 przez 4 lata.

UEFA też już ma OTT.

Rewolucji strumieniowej OTT już nikt nie zatrzyma. Można ją tylko opóżnić. Władze europejskiej piłki UEFA też uruchomiły własną platformę strumieniową OTT. To tam od sezonu 2024/2025 mają być pokazywane mecze pod patronatem UEFA czyli Liga Mistrzów , Liga Europy , Europa Conference League , Mistrzostwa Europy , rozgrywki młodzieżowe itd. https://asnews.pl/pilkanozna/liga-mistrzow-prawa-telewizyjne-na-lata-2021-2024/

Póżniej ruszy “potężny strumień”.

Powtórzmy precyzyjnie. Transmisje strumieniowe OTT ruszą tylko w kilkunastu , ze 188 państw , gdzie można oglądać na żywo mecze Premier League. Władze Premier League będą się uważnie przyglądać jak to działa i korygować nieuniknione błędy. Czyli uruchomienie usługi OTT nie oznacza końca metody sprzedaży praw TV tradycyjnym nadawcom telewizyjnym. Po tym okresie przejściowym ruszy “potężny strumień”. Nie do zatrzymania.

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.