Superliga , czyli konkurencja dla UEFA Champions League.

Wielka rewolucja w europejskiej piłce nożnej na razie odłożona ! Najlepsze i najbogatsze kluby europejskie chciały zorganizować własne rozgrywki pod nazwą European Super League (ESL) , czyli Superligę. Gigantyczna awantura , bo przeciwne temu projektowi są UEFA i FIFA , została na jakiś czas zażegnana.

Protesty i grożby przyniosły efekt. Na razie nie powstanie Superliga. Ale na pewno będą kolejne próby , aż któraś „wypali” , bo jak powiedział prezes Realu Madryt : ” Liga Mistrzów zaczyna się tak naprawdę od ćwierćfinałów , wcześniej jest nuda i brak emocji. Superliga będzie ciekawa od początku do końca”.

Bunt najbogatszych klubów.

18 kwietnia 2021 roku najlepsze kluby piłkarskie Premier League : Arsenal , Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham Hotspur ujawniły, że należą do 12 klubów, które zgodziły się dołączyć do nowej European Super League (ESL). Jej start był planowany w sierpniu 2022 roku. Gdyby powstała ta nowa Superliga, to w nowych rozgrywkach zespoły Premier League dołączyłyby do : AC Milan, Atletico Madryt, Barcelony, Interu Mediolan, Juventusu Turyn i Realu Madryt.

Kluby angielskie jednak rezygnują z Superligi.

20 kwietnia 2021 roku , czyli po dwóch dniach , angielskie kluby jednak zrezygnowały z gry w Superlidze. Grożby premiera Wielkiej Brytanii , UEFA , FIFA i środowiska piłkarskiego na Wyspach były tak wielkie , że ugieli się.

Regulamin Superligi.

Żaden z 12 klubów-założycieli Superligi nigdy nie spada z ligi. Przewidziany start rozgrywek od sezonu 2022/2023 (sierpień). Będą dwie grupy po 10 zespołów , a póżniej faza play-off. Zwycięzca dostaje dodatkowo 212 milionów funtów. Każdego roku będzie zapraszanych do Superligi 5 klubów.

Regulamin European Super League.

ESL podało, że kluby założycielskie zgodziły się rozgrywać mecze w środku tygodnia oraz chcą nadal grać w weekendy w swoich ligach krajowych. Wielu potępiło to posunięcie, w tym FIFA , UEFA, władze Premier League i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Amerykański bank JPMorgan planował zainwestować na początek ponad 5 miliardów 800 milionów dolarów w ten projekt. Zwraca uwagę brak w tym gronie Bayernu Monachium i drużyn niemieckich oraz PSG i drużyn francuskich.

Właściciele zbuntowanych klubów.

Właściciele klubów , które przystąpiły do European Super League.
Wielu z nich to miliarderzy z USA i Azji.

Kontrowersje wokół Superligi sprawiają, że brytyjski rząd zaczął poważnie rozważać zmiany w prawie dotyczące właścicieli klubów piłkarskich. Coraz więcej przemawia za wprowadzeniem modelu niemieckiego, zgodnie z którym większościowy pakiet udziałów musi należeć do rodzimego kapitału. To pozwoliłoby ukrócić obecną samowolę właścicieli arabskich(Manchester City) , amerykańskich(Manchester United , Arsenal FC , Liverpool FC) czy rosyjskich(Chelsea FC).

Sponsorzy i gigantyczna kasa.

Potencjalni sponsorzy nowych rozgrywek , w tym firmy z nowojorskiej Wall Street , zgromadzili fundusze w wysokości 6 miliardów dolarów. Głównym sponsorem miał być amerykański gigant bankowy JP Morgan. Kluby , które dołączą do Superligi miały dostać po 350 milionów euro każdy i zarabiać po 240 milionów euro w każdym sezonie. To gigantyczna kasa. Robocza nazwa „nowej Ligi Mistrzów” , to European Super League. Ostateczny format rozgrywek jeszcze nie został zatwierdzony.

JP Morgan to jedna z największych firm finansowych świata, więc kwota 6 mld dolarów nie stanowi dla niego wyzwania. Raptem kilka dni przed ogłoszeniem powstania Superligi bank ten podał świetne wyniki za I kwartał 2021 r.: 14 mld dol. zysku i 33 mld dol. przychodów. W świecie piłki nożnej więc tych 6 mld dol. może robić wrażenie, ale w światowej bankowości nie są to nadzwyczajne liczby. JPM to globalny bank, ale powszechnie mniej znany w Europie, więc niewykluczone, że sponsorując Superligę JP Morgan chce zyskać na rozpoznawalności.

Niewątpliwie jednak dla klubów, które wejdą do Superligi zastrzyk gotówki rzędu 300-400 mln dolarów to ogromna kwota, biorąc pod uwagę, że przed pandemią Real Madryt, przykładowo, miał ok. 700 mln dolarów przychodów rocznie, a pandemia mocno uszczupliła budżety piłkarskie.

Prezes Realu Madryt Florentino Perez ,który został przewodniczącym Superligi , twierdzi , że : „największe kluby musiały znaleźć rozwiązanie okropnej sytuacji, w której się znalazły. Real Madryt w dwa sezony stracił 400 mln euro. Kiedy nie masz żadnych dochodów poza pieniędzmi z telewizji, to najlepszym sposobem na zarobienie pieniędzy są bardziej atrakcyjne mecze, które chcą oglądać kibice z całego świata. Naszym zdaniem Superliga jest w stanie złagodzić skutki tego, co zostało utracone”.

Grożby UEFA i FIFA.

Władze europejskiej piłki są przeciwne nowym rozgrywkom , bo to wielka konkurencja dla UEFA Champions League , której prestiż bardzo mógł ucierpieć . UEFA potwierdza , że piłkarze Superligi zostaną wykluczeni z EURO i rozgrywek krajowych. Władze światowej piłki , czyli FIFA już zapowiedziały , że piłkarze grający w nowej Superlidze będą wykluczeni z wszelkich rozgrywek pod egidą FIFA z Mistrzostwami Świata włącznie. To rozłam. Powstają dwa oddzielne światy piłkarskie. Mamy futbolową wojnę o wielką kasę. Powstanie elitarnej piłkarskiej SUPERLIGI na razie nie udało się. Ale będą następne próby. To pewne.

Komentarz.

SUPERLIGA miała być zorganizowana według wzorców amerykańskich. Elitarna grupa piętnastu klubów rywalizowałaby między sobą na stałe. Różnica jest taka, że w USA rywalizacja w zamkniętych ligach bez awansów i spadków to tradycja. W krajach europejskich od zawsze obowiązuje system awansów i spadków. System , który generuje emocje do końca. Powstanie takiej Superligi byłoby zaburzeniem rywalizacji. Właściciele klubów byli od tej tradycji oderwani. To miliarderzy z całego świata, którzy do piłki weszli z grubymi portfelami. Nie byli wychowani w duchu europejskiego futbolu. Odłożenie na półkę projektu o nazwie Superliga nie kończy sprawy. Oni nie poddadzą się. Będą dalej próbowali. Na stole leży gigantyczna kasa do podniesienia. Nie zrezygnują.

© ( MARB )

4 thoughts on “Superliga , czyli konkurencja dla UEFA Champions League.

  1. Hey there! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
    Lubbock Texas! Just wanted to mention keep up the excellent job!

Comments are closed.