Egipt. Raj dla miłośników starożytnej historii.

Egipt. Starożytne piramidy , cudowne świątynie i ukryte grobowce kuszą nas i hipnotyzują. Luksusowe kurorty i wspaniała pogoda dopełniają pragnienie bycia tam chociaż raz w życiu. Pobyt w Egipcie to wspaniałe połączenie wypoczynku w luksusowych kurortach nadmorskich ze zwiedzaniem cudownych skarbów starożytnego Egiptu. To mieszanka historii , kultury i plaż. Ta cywilizacja ma pięć tysięcy lat i jest jedną z największych atrakcji na świecie.

Giza : piramidy i Sfinks.

Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie ( z innej strony ).
Piramida w przekroju.

Piramidy w Gizie stoją od 4000 lat. To zespół budowli obejmujący trzy piramidy: Cheopsa, Chefrena oraz Mykerinosa. Wszystkie mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Największa jest piramida Cheopsa – jeden z Siedmiu Cudów Świata. Jej wysokość to 147 metrów. Piramida Chefrena osiąga wysokość 137 metrów, a Mykerinosa 65 metrów. Piramidy w Gizie to ostatni zachowany pomnik Siedmiu Cudów Starożytnego Świata.

Sfinks

Rzeżba Sfinksa obok piramidy Chefrena. Wyrzeżbiona w bloku skalnym ma ciało lwa i głowę faraona . Długość monumentu wynosi 73 metry, a wysokość 20 metrów. Sfinks został zbudowany dla faraona Chafry.

Napoleon pod piramidami.

To tu doszło do słynnej bitwy pod piramidami w 1798 roku. Wielka Armia „Boga Wojny” czyli Napoleona Bonaparte pokonała armię egipskich Mameluków pod wodzą Murada-bej Mohammeda, którego Francuzi uznali póżniej za jednego najdzielniejszych i najniebezpieczniejszych swoich wrogów w historii.

Bitwa pod piramidami , 1798 rok.

Medinet Habu.

Medinet Habu .
Świątynia pamięci Ramzesa III

LUKSOR

Świątynia Luksorska.
Posąg faraona Ramzesa III.

Położone nad Nilem miasto Luksor słynie z zespołu świątynnego w Karnaku. Ramzes III – faraon, władca starożytnego Egiptu. Świątynia Luksorska zwana jest także Świątynią Narodzin Amona. Luksor leży w południowym Egipcie.

DOLINA KRÓLÓW

Grób Tutanchamona

Grób faraona Tutanchamona w Dolinie Królów. Otwarty dla prac konserwatorskich . Dolina Królów to miejsce spoczynku królów Egiptu.

KAIR

Kair- stolica Egiptu.

Kair – stolica Egiptu to metropolia licząca około 20 milionów mieszkańców. Bywa nazywany „Miastem tysiąca minaretów”. Muzeum Egipskie mieści mumie starożytnych władców oraz złotą maskę faraona Tutanchamona. Bazar Khan al-Khalili mieści się w centrum starego Kairu. Kupić tu można dosłownie wszystko. Od biżuterii , antyków , ubrań do przypraw i smakołyków. Ceny trzeba negocjować jak na każdym bazarze.

Bazar w Kairze

To miejsce lśniące złotem , srebrem i platyną. Sklepiki , kramy i stragany w labiryncie wąskich uliczek. Oszałamiające zapachy przypraw i kolory , gwar sprzedawców to wszystko sprawia , że wizyta na bazarze będzie niezapomnianym przeżyciem.

Kair

ALEKSANDRIA

Aleksandria

Aleksandria to największa metropolia starożytności. Nazywana ” Perłą Morza Śródziemnego „. To miasto założył Aleksander Macedoński w 332 roku p.n.e. Do zwiedzania są pałace, place , muzea , kościoły , meczety , synagogi czy zoo. Dzisiaj to największy port Egiptu.

Klasztor świętej Katarzyny.

Wielu przybyszów pielgrzymuje do chrześcijańskiego klasztoru św.Katarzyny na Półwyspie Synaj. To tutaj według Biblii Bóg ukazał się Mojżeszowi i podyktował mu Dziesięć Przykazań. U podnóża Góry Synaj w klasztorze św. Katarzyny znajduje się krzew utożsamiany z biblijnym Krzewem Gorejącym.

A po starożytnej uczcie można korzystać z uroków rozgrzanych słońcem plaż, ponurkować i podziwiać rafy koralowe w Morzu Czerwonym , żeglować , spróbować przejażdżki na wielbłądzie lub poszaleć w aquaparku. Udanej zabawy !

© ( MARB )

3 thoughts on “Egipt. Raj dla miłośników starożytnej historii.

  1. Generally I don’t learn article on blogs, however I wish to say that this
    write-up very pressured me to check out and do
    so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.
    0mniartist asmr

Comments are closed.