Egipt. Raj dla miłośników starożytnej historii.

Egipt. Starożytne piramidy , cudowne świątynie i ukryte grobowce kuszą nas i hipnotyzują. Luksusowe kurorty i wspaniała pogoda dopełniają pragnienie bycia tam chociaż raz w życiu.

Pobyt w Egipcie to wspaniałe połączenie wypoczynku w luksusowych kurortach nadmorskich ze zwiedzaniem cudownych skarbów starożytnego Egiptu. To mieszanka historii , kultury i plaż. Ta cywilizacja ma 5 tysięcy lat i jest jedną z największych atrakcji na świecie.

Giza : piramidy i Sfinks.

Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie ( z innej strony ).
Piramida w przekroju.

Piramidy w Gizie stoją od 4000 lat. To zespół budowli obejmujący trzy piramidy : Cheopsa , Chefrena oraz Mykerinosa. Wszystkie mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Największa jest piramida Cheopsa – jeden z Siedmiu Cudów Świata. Jej wysokość to 147 metrów. Piramida Chefrena osiąga wysokość 137 metrów , a Mykerinosa 65 metrów. Piramidy w Gizie to ostatni zachowany pomnik Siedmiu Cudów Starożytnego Świata.

Sfinks

Rzeżba Sfinksa obok piramidy Chefrena. Wyrzeżbiona w bloku skalnym ma ciało lwa i głowę faraona . Długość monumentu wynosi 73 metry , a wysokość 20 metrów. Sfinks został zbudowany dla faraona Chafry.

Napoleon pod piramidami.

To tu doszło do słynnej bitwy pod piramidami w 1798 roku. Wielka Armia “Boga Wojny” czyli Napoleona Bonaparte pokonała armię egipskich Mameluków pod wodzą Murada-bej Mohammeda , którego Francuzi uznali póżniej za jednego najdzielniejszych i najniebezpieczniejszych swoich wrogów w historii.

Bitwa pod piramidami , 1798 rok.

Medinet Habu.

Medinet Habu .
Świątynia pamięci Ramzesa III

LUKSOR

Świątynia Luksorska.
Posąg faraona Ramzesa III.

Ramzes III – faraon , władca starożytnego Egiptu. Świątynia Luksorska zwana jest także Świątynią Narodzin Amona. Luksor leży w południowym Egipcie.

DOLINA KRÓLÓW

Grób Tutanchamona

Grób faraona Tutanchamona w Dolinie Królów. Otwarty dla prac konserwatorskich . Dolina Królów to miejsce spoczynku królów Egiptu.

KAIR

Kair

Bazar Khan al-Khalili mieści się w centrum starego Kairu. Kupić tu można dosłownie wszystko. Od biżuterii , antyków , ubrań do przypraw i smakołyków. Ceny trzeba negocjować jak na każdym bazarze.

Bazar w Kairze

To miejsce lśniące złotem , srebrem i platyną. Sklepiki , kramy i stragany w labiryncie wąskich uliczek. Oszałamiające zapachy przypraw i kolory , gwar sprzedawców to wszystko sprawia , że wizyta na bazarze będzie niezapomnianym przeżyciem.

Kair

ALEKSANDRIA

Aleksandria

Aleksandria to największa metropolia starożytności. Nazywana ” Perłą Morza Śródziemnego ” . To miasto założył Aleksander Macedoński w 332 roku p.n.e. Do zwiedzania są pałace , place , muzea , kościoły , meczety , synagogi czy zoo. Dzisiaj to największy port Egiptu.

A po starożytnej uczcie można ponurkować w Morzu Czerwonym , żeglować , spróbować przejażdżki na wielbłądzie lub poszaleć w aquaparku.

Udanej zabawy !

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.