Adrian Zandberg – wielka nadzieja polskich komunistów.

Adrian Zandberg jest jednym z liderów lewicowej PARTII RAZEM. Urodził się w Danii , ale jego rodzina wróciła do Polski w środku stanu wojennego. To dziwna sprawa , bo wtedy raczej Polacy uciekali z reżimowo -komunistycznej Polski. Jego idolem był ( jest ?) żydowski rewolucjonista i twórca komunizmu Karol Marks.

Adrian Zandberg i Barbara Nowacka. Kiedyś wielki romans….

Romans z Nowacką i sekretarzowanie Kuroniowi.

Zandberg zawsze potrafił się „ustawić”. Wiedział z kim utrzymywać kontakty. Przez kilka lat miał romans z lewicową działaczką Barbarą Nowacką. Nowacka opowiedziała trochę szczegółów tego romansu w rozmowie z „Dużym Formatem”. Byli parą przez 3 lata. Ona była od niego starsza o kilka lat. Nazywa Zandberga nieporadnym , dużym chłopcem. Była jego mentorką. Załatwiła mu pracę w szkole jej ojca. On raczej dzisiaj nie chwali się tym , że był kochankiem Nowackiej. Zapytany , odpowiedział , że kiedyś razem z Nowacką protestował przeciwko wysyłaniu polskich żołnierzy do Iraku.

Zandberg był także sekretarzem lewicowego opozycjonisty – Jacka Kuronia. A Kuroń mógł bardzo dużo w latach 90. To właśnie Kuroń go wypromował i ułatwił mu kontakty z ważnymi ludżmi ze środowiska postkomunistyczno -lewicowego w Warszawie.

Komunista Marks idolem Zandberga.

Wiele niepokoju wzbudza działalność Zandberga w młodości. Nosił koszulkę z portretem Karola Marksa. Marks to żydowski działacz rewolucyjny , twórca socjalizmu i zbrodniczego komunizmu. Zakładał Międzynarodowy Związek Komunistów. Dlatego Zandberg ma przezwisko ” nowy Marks”.

Znany muzyk i poseł Paweł Kukiz tak to skomentował : „nie widzę różnicy między noszeniem portretu Marksa , a portretem Hitlera na piersi”.

Młody Zandberg w koszulce z podobizną komunistycznego rewolucjonisty Marksa.
Młody Zandberg przemawia na wiecu . W tle sowiecka flaga z sierpem i młotem.

Zamożny rewolucjonista.

Zandberg pochodzi z bardzo zamożnej rodziny. Ojciec to biznesmen , a matka to prawnik. Ukończył prywatne Liceum Ogólnokształcące. Ma mieszkanie w Warszawie o wartości ponad 1 milion złotych . Nosi brodę rewolucjonisty , uważa , że Sowieci wyzwolili Polskę , ale ani słowem nie wspomina o 17 września 1939 roku. Interesuje się ruchem robotniczym.

Czy spełni nadzieje polskich komunistów ?

Jest dobrym mówcą i demagogiem. Zaliczył już kilka partii lewicowych. Poniósł wiele porażek. Jego Partia Razem przegrała wybory samorządowe ( 1,57 procent głosów) i europejskie ( 1,24 procent głosów ). Teraz jest w koalicji z SLD . Dzięki temu został posłem w 2019 roku. Od jego intuicji i doradców zależy jego przyszła kariera. W Warszawie postkomuniści i lewica osiągają bardzo dobre wyniki wyborcze. To jest jego nadzieja.

Jego towarzysze z Partii Razem często sami nazywają się komunistami. Zandberg w mediach używa słowa lewica. On wie , że w Polsce jest zakaz propagowania komunizmu jako ustroju totalitarnego. Nie ma informacji o jakichkolwiek kontaktach Zandberga z rosyjskimi komunistami.

Czekanie na odpowiedni moment.

Zandberg nie wystartował w wyborach prezydenckich 2020 roku , pomimo nalegań jego środowiska. On wie , że jest na to za wcześnie. Dzisiaj kandydat Lewicy nie ma żadnych szans w starciu z „wagą ciężką” , czyli kandydatem prawicy Andrzejem Dudą i kandydatem lewicowo-liberalnej Platformy Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. A dramatycznie słaby wynik wyborczy „ciągnie” się potem długo za politykiem. Lewica „rzuciła na stos” Roberta Biedronia.

Teoretycznie rzecz biorąc , lewica i komuniści nie powinni nigdy przekroczyć w wyborach 15 procent poparcia. Ale , jeżeli wybuchnie jakiś wielki kryzys polityczny lub gospodarczy w Polsce i Europie , to sytuacja może się wymknąć spod kontroli. I wtedy dobry mówca z brodą może mieć swoje „5 minut”.

To chyba ten moment…

W wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku , Robert Biedroń uzyskał zaledwie 2,22 procent głosów. To dramatycznie słaby wynik i klęska kandydata Lewicy. Przecież we wszystkich sondażach Lewica ma około 12 procentowe poparcie. Biedroń już się nie podniesie. Na pociechę ma jeszcze kilka lat w Parlamencie Europejskim. Zarobi dużą kasę , ale politycznie jest już na aucie.

Chyba nadchodzi czas Zandberga… Ciekawe , jak to rozegra.

© ( MARB )