Koronawirus – zabójca z Chin. Dramat i nadzieja.

Epidemia koronowirusa zaczęła się w pażdzierniku 2019 roku w Chinach . Pomimo wielu ofiar śmiertelnych nie izolowano Chin. Samoloty z Chin latały do Europy i Ameryki bez problemu. Każdego dnia ponad 200 tysięcy ludzi z Chin przylatywało do Europy. Jeszcze więcej do USA.

Przywódcy europejscy zlekceważyli problem. W tej sytuacji przeniesienie epidemii do Europy i Ameryki było tylko kwestią czasu. Dramat w Europie zaczął się na początku 2020 roku.

Stan na dzień 24 pażdziernika 2020 roku.

Polska : zakażonych zostało 241 946 osób , zmarło 4351 osób.

Świat : w 200 krajach zakażonych zostało ponad 40,2 mln osób , zmarło ponad 1,11 miliona osób.

Objawy koronowirusa.

Oficjalna nazwa wirusa to SARS – CoV – 2. Wywołuje on chorobę o nazwie COVID – 19.

Objawy zachorowania na koronowirusa to : gorączka powyżej 38 stopni , osłabienie , duszności , kaszel , trudności w oddychaniu. Badanie RTG klatki piersiowej chorych wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Największa śmiertelność jest u starszych osób.

Tak to wygląda na całym świecie.

Gdzie jest najwięcej ofiar zarazy ?

Najgorsza sytuacja jest w USA , Brazylii , Indiach , Rosji , Włoszech , Hiszpanii , Wielkiej Brytanii i we Francji , gdzie władze zareagowały zbyt póżno. Tam jest najwięcej ofiar. Dramatyczna sytuacja wymyka się spod kontroli. Pomoc z Unii Europejskiej dla krajów członkowskich była bardzo spóżniona.

Wirus “zaraził” gospodarkę.

Obecność wirusa potwierdzono w ponad 200 krajach. Ma to przełożenie na światową gospodarkę. Światu grozi wielki kryzys gospodarczy. Tysiące firm zbankrutowało lub jest na granicy bankructwa. Są to szczególnie linie lotnicze , biura podróży , branża turystyczna , firmy transportowe itp. Świat gospodarczy wchodzi w stan recesji.

W Polsce PKB spadł o 9 procent w drugim kwartale 2020 roku. To największy spadek od czasów PRL. Najgorzej jest w Hiszpanii , Francji i Wielkiej Brytanii , gdzie PKB spadł o ponad 20 procent w drugim kwartale 2020 roku.

Polska – pierwsza fala pandemii.

W Polsce pierwsza osoba została zakażona koronawirusem w marcu 2020 roku. Aby zapobiec tragedii rząd zamknął wszystkie szkoły , uczelnie , biblioteki , muzea , restauracje , kluby nocne itd. Odwołano wszystkie imprezy sportowe i muzyczne. Obowiązywał zakaz zgromadzeń. Ludzie wykupywali towary ze sklepów. Władze apelowały o pozostawanie w domu. Zamknięto granice. Przygotowano specjalistyczne szpitale zakażne tylko dla chorych na koronowirusa.

W maju 2020 roku dramatycznie było na Śląsku. Zakażonych było ponad 2 tysiące górników i ich rodzin. W czerwcu zamknięto 12 kopalni na trzy tygodnie.

Ale w sumie udało się w miarę łagodnie przejść tą pierwszą falę pandemii koronowirusa. Rząd premiera Morawieckiego “zamknął” gospodarkę (lockdown) , ale dzięki temu uratował życie i zdrowie dziesiątkom tysięcy Polaków. Straty firm zrekompensowano “tarczami finansowymi” , czyli bezzwrotną pomocą finansową od rządu wartą dziesiątki miliardów złotych.

W czerwcu zaczęło się stopniowe znoszenie wszystkich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Powoli ruszyła gospodarka , otworzono kina i restauracje , ruszyły rozgrywki sportowe. Ludzie wyjeżdzali na urlopy. Powoli zapominano o pandemii. To rozlużnienie rygorów zemściło się na jesieni.

Polska – druga potężna fala pandemii.

W pażdzierniku 2020 roku ruszyła druga fala zakażeń koronawirusem. Kilka razy grożniejsza niż na wiosnę. W Polsce każdej doby przybywa kilka tysięcy zakażonych. Rekord dobowy z 24 pażdziernika 2020 roku to 13 628 zakażonych i 179 zmarło.

Wracają drastyczne środki mające zatrzymać pandemię. Zamykane są szkoły , uczelnie , restauracje , puby , kluby nocne , siłownie i kluby fitness. Zawody sportowe odbywają się bez udziału publiczności. Powstają polowe szpitale.

Jak to się dalej potoczy ? Ilu z Nas umrze ? Czy będą to setki tysięcy czy miliony ludzi ?

Na całym świecie ponad sto zespołów badawczych pracuje intensywnie nad wynalezieniem szczepionki. Stosują różne metody i taktyki postępowania. To daje nadzieję , że ktoś szybko dotrze do mety. Potrzebny będzie także lek , który spowoduje zatrzymanie choroby.

Komunistyczne władze Chin przez ponad 2 miesiące – do listopada 2019 do stycznia 2020 roku – nie podjęły działań , które zapobiegłyby pandemii. Blokada miasta Wulhan zaczęła się dopiero 23 stycznia 2020 roku. To już było za póżno.

Jak to się mogło w ogóle wydarzyć ?

Służby specjalne na całym świecie rozpoczęły wielkie śledztwo. Szczególnie w USA. Nikt nie ufa informacjom podawanym przez komunistyczne władze Chin.

https://asnews.pl/swiatnews/koronawirus-sluzby-specjalne-usa-szukaja-winnych-w-komunistycznych-chinach/

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.