Koronawirus – zabójca z Chin. Dramat i nadzieja.

Epidemia koronowirusa zaczęła się w pażdzierniku 2019 roku w Chinach . Pomimo wielu ofiar śmiertelnych nie izolowano Chin. Samoloty z Chin latały do Europy i Ameryki bez problemu. Każdego dnia ponad 200 tysięcy ludzi z Chin przylatywało do Europy. Jeszcze więcej do USA. Przywódcy europejscy zlekceważyli problem. W tej sytuacji przeniesienie epidemii do Europy i Ameryki było tylko kwestią czasu. Dramat w Europie zaczął się na początku 2020 roku.

Stan na dzień 2 czerwca 2021 roku.

Polska : zakażonych zostało 2 873 527 osób , zmarło 73 984 osób.

Świat : w ponad 200 krajach zakażonych zostało ponad 172 mln osób , zmarło ponad 4,1 miliona osób.

Objawy koronowirusa.

Oficjalna nazwa wirusa to SARS – CoV – 2. Wywołuje on chorobę o nazwie COVID – 19. Objawy zachorowania na koronowirusa to : gorączka powyżej 38 stopni , osłabienie , duszności , kaszel , trudności w oddychaniu. Badanie RTG klatki piersiowej chorych wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Największa śmiertelność jest u starszych osób.

Tak to wygląda na całym świecie.

Gdzie jest najwięcej ofiar zarazy ?

Najgorsza sytuacja jest w USA , Brazylii , Indiach , Rosji , Włoszech , Hiszpanii , Wielkiej Brytanii i we Francji , gdzie władze zareagowały zbyt póżno. Tam jest najwięcej ofiar. Tylko w USA zachorowało ponad 10 milionów ludzi , a zmarło ponad 250 tysięcy osób(listopad 2020 rok). Dramatyczna sytuacja w wielu miejscach wymyka się spod kontroli. Pomoc z Unii Europejskiej dla krajów członkowskich na wiosnę była bardzo spóżniona.

Wirus „zaraził” gospodarkę.

Obecność wirusa potwierdzono w ponad 200 krajach. Ma to przełożenie na światową gospodarkę. Światu grozi wielki kryzys gospodarczy. Tysiące firm zbankrutowało lub jest na granicy bankructwa. Są to szczególnie linie lotnicze , biura podróży , branża turystyczna , firmy transportowe itp. Świat gospodarczy jest w stanie recesji.

W Polsce PKB spadł o 9 procent w drugim kwartale 2020 roku. To największy spadek od czasów PRL. Najgorzej jest w Hiszpanii , Francji i Wielkiej Brytanii , gdzie PKB spadł o ponad 20 procent w drugim kwartale 2020 roku.

Polska – pierwsza fala pandemii.

W Polsce pierwsza osoba została zakażona koronawirusem w marcu 2020 roku. Aby zapobiec tragedii rząd zamknął wszystkie szkoły , uczelnie , biblioteki , muzea , restauracje , kluby nocne itd. Odwołano wszystkie imprezy sportowe i muzyczne. Obowiązywał zakaz zgromadzeń. To było zamknięcie prawie całej gospodarki , czyli lockdown. To angielskie słowo jest używane na całym świecie. Ludzie wykupywali towary ze sklepów. Władze apelowały o pozostawanie w domu. Zamknięto granice. Przygotowano specjalistyczne szpitale zakażne tylko dla chorych na koronowirusa.

W maju 2020 roku dramatycznie było na Śląsku. Zakażonych było ponad 2 tysiące górników i ich rodzin. W czerwcu zamknięto 12 kopalni na trzy tygodnie.

Ale w sumie udało się w miarę łagodnie przejść tą pierwszą falę pandemii koronowirusa. Rząd premiera Morawieckiego „zamknął” gospodarkę (lockdown) , ale dzięki temu uratował życie i zdrowie dziesiątkom tysięcy Polaków. Straty firm zrekompensowano „tarczami finansowymi” , czyli bezzwrotną pomocą finansową od rządu wartą dziesiątki miliardów złotych.

W czerwcu zaczęło się stopniowe znoszenie wszystkich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Powoli ruszyła gospodarka , otworzono kina i restauracje , ruszyły rozgrywki sportowe. Ludzie wyjeżdzali na urlopy. Powoli zapominano o pandemii. To rozlużnienie rygorów zemściło się na jesieni.

Polska – druga potężna fala pandemii.

W pażdzierniku 2020 roku ruszyła druga fala zakażeń koronawirusem. Kilka razy grożniejsza niż na wiosnę. W Polsce każdej doby przybywa kilkanaście tysięcy zakażonych. Rekord dobowy zachorowań 4 listopada 2020 roku to 28 692 zakażonych. Rekord dobowy zmarłych z 25 listopada 2020 roku – zmarły 674 osoby.

Wracają drastyczne środki mające zatrzymać pandemię. Zamykane są szkoły , uczelnie , restauracje , puby , kluby nocne , siłownie i kluby fitness. Zawody sportowe odbywają się bez udziału publiczności. Powstają polowe szpitale. Tak jest w prawie całej Europie. Jak to się dalej potoczy ? Ilu z Nas umrze ? Czy będą to setki tysięcy czy miliony ludzi ?

Na całym świecie ponad sto zespołów badawczych pracuje intensywnie nad wynalezieniem szczepionki. Stosują różne metody i taktyki postępowania. To daje nadzieję , że ktoś szybko dotrze do mety. Potrzebny będzie także lek , który spowoduje zatrzymanie choroby.

Komunistyczne władze Chin przez ponad 2 miesiące – do listopada 2019 do stycznia 2020 roku – nie podjęły działań , które zapobiegłyby pandemii. Blokada miasta Wulhan zaczęła się dopiero 23 stycznia 2020 roku. To już było za póżno. Jak to się mogło w ogóle wydarzyć ? Służby specjalne na całym świecie prowadzą gigantyczne śledztwo. Szczególnie w USA. Nikt nie ufa informacjom podawanym przez komunistyczne władze Chin.

https://asnews.pl/swiatnews/koronawirus-sluzby-specjalne-usa-szukaja-winnych-w-komunistycznych-chinach/

Szczepionka blisko.

Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował po zakończeniu dużych testów klinicznych, że jego eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 była skuteczna w ponad 90 proc. przebadanych przypadków – pisze Reuters ( listopad 2020 rok).Informacja wywołała wielką radość na całym świecie. Pfizer i niemiecki partner BioNTech SE są pierwszymi producentami leków, którzy przedstawili pozytywne dane z szeroko zakrojonych badań klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firmy farmaceutyczne stwierdziły w oświadczeniu, że do tej pory nie zidentyfikowały żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Przetestowano 43 tysiące ochotników.

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna poinformował , że wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc ( 16 listopada 2020 roku). Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka. W badaniach wzięło udział 30 tysięcy ochotników.

Ruszyły szczepienia !!!

W drugiej połowie grudnia 2020 roku ruszyły szczepienia w USA i Wielkiej Brytanii. W Unii Europejskiej szczepionkę firmy Pfizer zatwierdzono 21 grudnia 2020 roku. Ruszamy. 27 grudnia 2020 roku pierwsze osoby ze służby zdrowia w Polsce zostały zaszczepione na Covid-19 szczepionką firmy Pfizer. Niestety , w połowie stycznia wykryto w Polsce brytyjską odmianę koronawirusa dwukrotnie bardziej zarażliwą od obecnie dominującej. Nie jest pewne czy szczepionki chronią przed tą mutacją koronawirusa.

Marzec 2021 rok. Trzecia fala koronawirusa.

W marcu 2021 roku ruszyła trzecia fala koronawirusa w Polsce. Mamy średnio ponad 30 tysięcy zakażeń na dobę. Rekord dobowy to 35 251 tysięcy zachorowań z 1 kwietnia 2021 roku. Rekord dobowy ofiar śmiertelnych to 768 osób z 9 kwietnia. Zajętych jest ponad 3 tysiące respiratorów oraz ponad 31 tysięcy łóżek covidowych. Wirus „rozpędza się” . Coraz większy problem jest z dostawami szczepionek z USA i Wielkiej Brytanii. Firmy nie wywiązują się z zobowiązań , ponieważ dla nich priorytetem są obywatele ich państw. W Polsce zaszczepiono około 5 milionów osób.

Statystyki z kwietnia 2021 roku.

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z 17 kwietnia 2021 roku zakażenie stwierdzono dotąd u 140 mln ludzi na całym świecie, a zmarło 3 mln osób. Najwięcej zakażeń, ponad 31,5 mln, zanotowano w USA, na drugim miejscu są Indie z ponad 14 mln, na trzecim – Brazylia z ponad 13 mln. Czwarte i piąte miejsca, to Francja (ponad 5,2 mln) i Rosja (ponad 4,6 mln). Na świecie wskutek koronawirusa zmarły już 3 002 292 osoby. Przodują tu USA z ponad pół milionem zgonów, w Brazylii zmarło ponad 368 tys. osób, w Meksyku ponad 211 tys., w Indiach ponad 175 tys, a w Wielkiej Brytanii ponad 127 tysięcy osób.

© (MARB)

13 thoughts on “Koronawirus – zabójca z Chin. Dramat i nadzieja.

  1. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

  2. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?

    I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?

    Thanks a lot! asmr 0mniartist

  3. After looking over a few of the articles on your site, I honestly like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me what you think. Carroll Ingmar Thormora

  4. Hello, of course this post is really fastidious and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks. Joy Nicolas Pompea

Comments are closed.