Ronald Reagan. Prezydent , który pokonał „Imperium Zła” i wyzwolił Polskę.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan powinien mieć swój pomnik, plac lub ulicę w każdym polskim mieście. On darzył szczególną sympatią Polskę i Polaków oraz miał gigantyczny udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku. Bez niego nadal bylibyśmy w strefie wpływów Moskwy , Putina i jego ludzi.

Prezydent USA Ronald Reagan z żoną Nancy ( 1980 rok ).
Prezydent USA Ronald Reagan i premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher ( 1987 rok ).
Oni wykończyli gospodarczo i finansowo Związek Sowiecki.

Ronald Reagan był prezydentem USA przez dwie kadencje od stycznia 1981 do stycznia 1989 roku. Jego wiceprezydentem był wtedy George Bush. Ten znakomity duet plus premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher rozłożyli na łopatki komunizm w Europie Środkowej. To Reagan nazwał Związek Sowiecki „Imperium Zła” i doprowadził do jego upadku zaledwie w kilka lat. To był majstersztyk .

Prezydent Reagan i wiceprezydent Bush.

Wyścig zbrojeń i klęska Sowietów.

Republikanin Reagan miał prawicowe poglądy i był antykomunistą. Nie ufał antywojennym deklaracjom sowieckich przywódców i rozpoczął wyścig zbrojeń z Sowietami w oparciu o nowe technologie elektroniczne i informatyczne. Stany Zjednoczone posiadały znakomitą kadrę naukową i wielkie pieniądze na ten projekt. Związek Sowiecki nie miał ani jednego ani drugiego. Ta polityka USA doprowadziła do upadku Związku Sowieckiego. Nie wytrzymali tempa zbrojeń narzuconego przez Amerykanów.

Wolność dla Polski.

W 1985 roku przywódca sowiecki Gorbaczow musiał rozpocząć rozmowy z Reaganem . Kryzys gospodarczy w Związku Sowieckim był coraz większy. Potrzebowali pomocy z Zachodu. To w konsekwencji oznaczało ewakuację sowieckiego imperium z Europy Środkowej, a więc wolność dla Polski. Wcześniej Reagan wprowadził dotkliwe sankcje gospodarczo-polityczne na władze PRL po ogłoszeniu stanu wojennego przez Jaruzelskiego.

Decyzje sankcyjne odnośnie Polski Reagan często konsultował z polskim papieżem Janem Pawłem II , aby nie były one zbyt dotkliwe dla społeczeństwa . Te sankcje najbardziej uderzyły w komunistyczne elity z PZPR. Wspierał opozycję antykomunistyczną w wielu krajach , w tym m.in wielki ruch społeczny „Solidarność” w Polsce.

Spotkanie prezydenta Reagana i polskiego papieża Jana Pawła II ( 1984 rok).

Reagan – wielki przyjaciel Polski.

To osobiste i odważne decyzje prezydenta Reagana doprowadziły do upadku Związku Sowieckiego , a w konsekwencji do odzyskania niepodległości przez Polskę po 44 latach wymuszonego komunizmu. Setki tysięcy żołnierzy sowieckich wyjechały z Polski. Mieliśmy wielkie szczęście, że to właśnie Ronald Reagan był przez 8 lat prezydentem USA w latach 80 . A były to lata stanu wojennego w Polsce.

Dziś w wielu polskich miastach są pomniki , place i ulice nazwane jego imieniem. Ale to nadal za mało. Na przykład w Warszawie lewicowi radni nie zgodzili się nazwać jeden z placów imieniem prezydenta Reagana. Ręce opadają. Niestety, w Polsce żyje nadal wielu ludzi, którzy tęsknią za komunizmem i wojskami sowieckimi w Polsce.

Początki polityczne w Kalifornii.

Ronald Reagan zaczynał wielką karierę polityczną jak gubernator Kalifornii w latach 60. To największy stan w USA. Rządził tam przez dwie kadencje.

Ronald Reagan i jego żona Nancy tuż po wyborze na gubernatora Kalifornii.
1966 rok.

Podziękowanie.

Polska odzyskała niepodległość bez jednego strzału i prawie bez ofiar ludzkich. To cud. Zawdzięczamy go wielu bohaterom z Polski i zagranicy. Ale bez wątpienia jednym z najważniejszych bohaterów jest prezydent USA Ronald Reagan. Co za szczęście , że właśnie WTEDY i właśnie ON był prezydentem. Ronald Reagan jest uważany za jednego najwybitniejszych prezydentów w prawie 250 – letniej historii USA. Na pewno jest na podium. Ronald Reagan zmarł w 2004 roku. Niech spoczywa w pokoju. Wielkie dzięki, Panie Prezydencie.

© ( MARB )

4 thoughts on “Ronald Reagan. Prezydent , który pokonał „Imperium Zła” i wyzwolił Polskę.

 1. My family members every time say that I am killing my time here at web, except
  I know I am getting know-how every day by reading such pleasant content.

 2. I blog often and I genuinely thank you for your information. The article has really peaked my interest.

  I will bookmark your blog and keep checking for new information about once a week.

  I opted in for your Feed as well. 0mniartist asmr

 3. I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers except
  this article is actually a fastidious post, keep
  it up. 0mniartist asmr

Comments are closed.