Sąd Najwyższy USA i aborcja.

Sąd Najwyższy USA wydał przełomowy wyrok w sprawie aborcji. 24 czerwca 2022 roku Sąd Najwyższy orzekł, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 roku i precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade.

Sąd Najwyższy USA w 2022 roku.

W długo oczekiwanej opinii Sąd Najwyższy postanowił, że „konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji”, a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płód przeżywalności.

„Uprawnienia do regulacji aborcji zostają zwrócone narodowi i jego wybranym przedstawicielom” — napisano w orzeczeniu. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 6 do 3 czyli sześciu sędziów konserwatywnych kontra trzech sędziów liberalno-lewicowych

To, co jeszcze niedawno wydawało się niemal niemożliwe, stało się faktem. Poszczególne stany Ameryki będą mogły według własnego uznania kształtować prawo dotyczące ochrony życia nienarodzonych dzieci lub zdecydować się na jego brak. Dzisiejszy wynik to  duża zasługa poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ to on, pod koniec swoich rządów, wprowadził on do Sądu Najwyższego katoliczkę pro-life Amy Coney Barrett ( na zdjęciu stoi po prawej stronie).

© (MJ)