Sąd Najwyższy w USA. Gigantyczna władza.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA są wyznaczani przez prezydenta, ale ich kandydatury musi zatwierdzić Senat. Są mianowani dożywotnio. Czyli , aby wybrać “swojego” sędziego SN nie wystarczy mieć “swojego” prezydenta. Potrzebna jest także większość w 100 osobowym Senacie. Od pażdziernika 2020 roku przewaga konserwatywnych sędziów nad lewicowymi w Sądzie Najwyższym wynosi 6:3. Mówiąc wprost konserwatywna Partia Republikańska ma przewagę nad lewicową Partią Demokratyczną. Ale lewica tego nie odpuści.

Składający się z dziewięciu sędziów Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym i publicznym. Wywiera wielki wpływ na sprawy ideologiczne oraz światopoglądowe. Ma prawo obalać ustawy przegłosowane przez Kongres. To gigantyczna władza.

Sędziowie Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy w USA ( 2018 rok ).
Tylny rząd (od lewej ):  Neil Gorsuch , Sonia Sotomavor , Elena Kagan , Brett Kavanaugh.
Przedni rząd (od lewej):  Stephen Breyer , ClarenceThomas , Prezes SN John G. Roberts ,  Ruth Bader Ginsburg ( zmarła w 2020 roku) , oraz  Samuel Alito.

Interpretujący zgodność prawa z konstytucją Sąd Najwyższy ma rozstrzygające zdanie w budzących emocje społecznych sporach, takich jak: aborcja, czy kwestie związane z dyskryminacją. Jego decyzje miewają epokowe znaczenie.

Prezydent Trump zdążył.

Każdy wakat w Sądzie Najwyższym to szansa na zmianę układu sił , a to oznacza walkę pomiędzy lewicowymi Demokratami i konserwatywnymi Republikanami.

Amy Coney Barrett – wybrana na sędzię Sądu Najwyższego (pażdziernik 2020 rok). Prezydent Trump zdążył w ostatniej chwili.

48-letnia Amy Coney Barrett została zaprzysiężona na sędzię Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w pażdzierniku 2020 roku , czyli na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi. Ceremonia zaprzysiężenia z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa odbyła się w Białym Domu. Wybór Barret oznacza, że konserwatyści mają w tym gremium o ogromnym znaczeniu politycznym przewagę sześć do trzech. Barrett, która będzie najmłodszym sędzią Sądu Najwyższego, jest katoliczką, ma siedmioro dzieci. Prezydent Trump i większość republikanów w Senacie zdążyli w ostatniej chwili , bo nowym prezydentem USA będzie od stycznia 2021 roku lewicowy Joe Biden.

Większość republikańska w Senacie stosunkiem głosów 52 do 48 wybrała Amy Coney Barrett sędzię Sądu Najwyższego ( pażdziernik 2020 roku).

Ponieważ sędziowie powoływani są dożywotnio, nominacja Coney Barrett będzie miała więc długoterminowe konsekwencje.

Sąd Najwyższy USA zablokował we wrześniu 2020 roku próbę zakończenia przez prezydenta Donalda Trumpa programu DACA. Chroni on przed deportacją ze Stanów Zjednoczonych setki tysięcy imigrantów, którzy przyjechali do tego kraju jako dzieci. Stosunkiem głosów 5 do 4 sędziowie podtrzymali wyrok  sądu  niższej instancji, który uznawał za nielegalną próbę unieważnienia programu DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals – wstrzymanie deportacji osób, które przybyły jako dzieci). To jeden wielu przykładów wyroków SN.

Lewica nie odpuści.

Lewicowa Partia Demokratyczna nie odpuści Sądu Najwyższego. W listopadzie 2020 roku prezydentem USA został wybrany w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach demokrata Joe Biden. Wiceprezydentem będzie Kamala Harris – radykalna działaczka lewicy. I właśnie ona zapowiedziała chęć powiększenia składu Sądu Najwyższego do 15 sędziów. Obecnie jest 9 sędziów z przewagą konserwatystów 6 do 3. Powiększenie składu SN o 6 lewicowych sędziów i przejęcie nad nim kontroli to cel amerykańskiej lewicy. Będzie to możliwe dopiero po zdobyciu przez Partię Demokratyczną większości w Senacie. Czy to im się uda , okaże się już wkrótce ?

© (MARB)

8 thoughts on “Sąd Najwyższy w USA. Gigantyczna władza.

  1. Jestem stara, zostalo mi pewnie malo czasu, nie marnuje go wiec na bzdury. Robie tylko to, co mnie interesuje. I wam, mlodszym, radze to samo. – Iris Apfel

  2. I was more than happy to discover this web site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you book-marked to see new things in your web site. Rozalin Lock Mario

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.