Miś Paddington. Z Peru do Anglii.

Miś Paddington to fikcyjny niedźwiadek stworzony przez angielskiego pisarza Michaela Bonda. Jest on bohaterem kilkunastu książek i dwóch filmów fabularnych. Paddington, kochający marmoladę niedźwiadek, stał się ulubieńcem dzieci po tym, jak pojawił się w dwudziestu powieściach autora Michaela Bonda, a następnie wystąpił w animowanym serialu w latach 70 w telewizji BBC.

Michael Bond – angielski pisarz , który „stworzył” misia Paddingtona.


Postać z misia Paddingtona, który przybywa do Londynu z dalekiej Ameryki Południowej „najciemniejszego Peru”, po raz pierwszy pojawiła się w 1958 roku w książce Bonda „Miś zwany Paddington”. Później stał się klasyczną postacią w literaturze dziecięcej i zainspirował szeroką gamę gadżetów z zabawkami skierowanych do młodszych dzieci i starszych fanów.

Michael Bond zajmował się głównie pisaniem opowiadań i słuchowisk radiowych. Inspiracją dla stworzenia Paddingtona był pluszowy miś leżący samotnie w Wigilię na półce jednego z londyńskich sklepów z zabawkami. Bondowi zrobiło się go żal i postanowił podarować go swojej żonie.

Z Peru do Anglii.

Pierwsza książka pod tytułem „Miś zwany Paddington” została opublikowana w 1958 roku. Opowiada ona historię niedźwiadka, który urodził się w Peru, lecz pewnego dnia dziwnym trafem znalazł się na stacji kolejowej Paddington w Londynie. Tam został znaleziony przez rodzinę Brownów, która przyjęła go pod swój dach i nadała mu imię Paddington. Miś bardzo lubi bawić się z ich dziećmi — Judytą i Jonatanem. Jest grzeczny i zabawny. Chętnie pomaga swojej rodzinie i często wpada w tarapaty. Trafił także do więzienia.

Miś Paddington w Londynie.

Pierwsza książka z serii została tak ciepło przyjęta, że Bond zdecydował się na kontynuowanie opisywania przygód niedźwiadka. W 1967 roku podjął decyzję o rezygnacji pracy w BBC i zawodowym zajęciu się pisarstwem. Napisał on książki, takie jak: „Jeszcze o Paddingtonie”, „Paddington wyrusza do miasta” czy „Paddington na wycieczce”.

Chociaż historie te były czytane w programach dla dzieci w latach 60, to dopiero w 1976 roku na antenie telewizji BBC pojawił się pierwszy dedykowany program telewizyjny z tą postacią – zatytułowany po prostu „Paddington”.

Pałac Buckingham. Królowa Elżbieta II przy herbacie z misiem Paddingtonem podczas obchodów jej platynowego jubileuszu (2021).

Prawa do Paddingtona są teraz własnością Paddington and Company Ltd, która wcześniej należała do Michaela Bonda. W 2016 roku została sprzedana francuskiemu gigantowi medialnemu Vivendi, który jest właścicielem StudioCanal – wytwórni filmowej, która nakręciła film „Paddington 2”. Obecnie światowy rynek towarów Paddington jest wart kilkanaście milionów funtów.

© (MJ)