Viaplay. Skandynawski gigant medialny w Polsce.

Viaplay to skandynawska platforma streamingowa (strumieniowa) i gigant medialny, który już „rozdaje karty” w Polsce. Sztokholmska firma Viaplay Group, która zajmuje się transmisjami strumieniowymi (przez Internet) i jej usługa strumieniowa Viaplay, weszły do Polski w sierpniu 2021 roku i już prawie znokautowały konkurencję przy zakupie najbardziej atrakcyjnych praw sportowych.

To nowy wielki gracz na polskim rynku medialnym z gigantyczną kasą. Przepłaca, ale kupuje to co chce. Chodzi głównie o prawa sportowe, bo to jest magnes, który przyciąga abonentów. Viaplay Group jest notowana na sztokholmskiej giełdzie Nasdaq.

Viaplay w Polsce od 2021 roku to rewolucja na rynku medialnym.

Piłka nożna w Viaplay.

Zakupy sportowe szwedzkiej Viaplay Group są imponujące. Mają wyłączne prawa do transmisji meczów piłkarskiej 1. i 2. Bundesligi w Polsce od sezonu 2021/22 do sezonu 2028/2029 roku, czyli aż na osiem lat. Pokażą ponad 300. meczów Bundesligi na żywo w każdym sezonie. Warunki finansowe nie zostały ujawnione.

Viaplay Group pozyskała także prawa do transmisji w Polsce angielskiej ligi piłkarskiej Premier League w latach 2022-2028, czyli aż na sześć sezonów. Przejęli te prawa od Canal+, który jest wielkim przegranym tego rozdania. Zapłacili za nie „szalone pieniądze” jak to określił człowiek z branży medialnej.

Mecze Premier League w Viaplay od sezonu 2022/2023.

Viaplay będzie transmitował mecze Pucharu Ligi Angielskiej i drugiej ligi angielskiej EFL Sky Bet Championship od sezonu 2022/2023. W każdym sezonie pokażą ponad 180 spotkań Championship oraz mecze wszystkich rund Pucharu Ligi Angielskiej. To umowa wieloletnia.

Viaplay pokazuje rozgrywki Ligi Europy UEFA i Ligi Konferencji UEFA, kwalifikacje drużyn afrykańskich do piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku, a wkrótce również turnieje FIFA Women’s World Cup 2023 oraz Copa América 2024.

Hokej w Viaplay.

Należąca do Viaplay Group platforma Viaplay pokazuje w Polsce rozgrywki amerykańsko-kanadyjskiej hokejowej ligi NHL do 2026 roku. To najlepsza i najpopularniejsza liga na świecie. W każdym sezonie prawie 1400 spotkań spotkań hokejowej ligi NHL będzie pokazywanych na żywo. Dodatkowo Viaplay w każdym sezonie będzie transmitowała w Polsce 120 spotkań szwedzkiej ligi hokejowej (SHL).

Gale KSW

Viaplay transmituje na żywo wszystkie gale KSW w Polsce oraz krajach nordyckich i bałtyckich. Viaplay Group uzgodnił długoterminowe partnerstwo z KSW – organizacją mieszanych sztuk walki (MMA). Od 2022 roku KSW będzie organizować 12 gal rocznie z udziałem polskich i międzynarodowych zawodników MMA.

Inne atrakcje.

W Polsce wyścigi Indycar Series są pokazywane na Viaplay od lutego 2022 roku. Wyścigi z cyklu Indycar Series odbywają się od lutego do września w USA – część na torach ulicznych, a część na torach zamkniętych, w tym także legendarny wyścig Indianapolis 500.

Formuła 1 zawita do Viaplay od 2023 roku. Ponadto na platformie Viaplay dostępne są transmisje wyścigów W Series i Ferrari Challenge oraz 24-godzinnych zmagań na torze Nürburgring, rozgrywki Bundesligi w piłce ręcznej oraz koszykówki FIBA EuroLeague Women, a także turnieje golfowe US Open, snookera i pool bilarda oraz dartów PDC.

Dodatkowo oferta Viaplay obejmuje szeroki zestaw produkcji Viaplay Originals, międzynarodowych filmów i seriali oraz programów dla dzieci. Ta oferta ładnie wygląda, ale tak naprawdę liczą się tylko mecze Premier League i Bundesligi, bo przecież nikt nie będzie płacił kilkadziesiąt złotych na szwedzkie seriale i programy dokumentalne.

Awarie serwisu Viaplay.

Głośna jest seria wpadek technicznych serwisu streamingowego Viaplay podczas kluczowych transmisji sportowych. W styczniu 2022 r. podczas transmisji z gali KSW 66 doszło do awarii w końcówce walki. Internauci wpadli wręcz w szał ponieważ KSW ma swoich zagorzałych i fanatycznych kibiców. Platforma należąca do Viaplay Group przeprosiła w mediach społecznościowych. Miesiąc wcześniej podczas Gali KSW 65 część internautów także skarżyła się na podobne problemy.

W grudniu 2021 roku awaria miała miejsce podczas meczu Bundesligi Borussia Dortmund – Bayern Monachium. Przez 30 minut nie było obrazu i internauci nie zobaczyli gola zdobytego przez Roberta Lewandowskiego.

Poważna awaria Viaplay miała miejsce w kwietniu 2022 roku wraz z rozpoczęciem rewanżowego meczu ćwierćfinałowego Ligi Europy UEFA FC Barcelona – Eintracht Frankfurt. Były długie przerwy w transmisji. Można się jedynie domyślać, że miało to związek z dużym zainteresowaniem kibiców i co za tym idzie przeciążeniem serwerów.

Viaplay w sieciach kablowych.

Viaplay Group zawarła umowy z operatorami kablowymi Vectra i UPC Polska w sprawie obecności serwisu Viaplay w ich ofertach. Skandynawski koncern prowadzi podobne rozmowy z innymi sieciami kablowymi i platformami satelitarnymi, nie wyklucza też współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.

Warunek jest jeden: zewnętrzni partnerzy muszą oferować dostęp do platformy Viaplay w całości, nie mogą dzielić jej oferty na mniejsze pakiety. Miesięczny dostęp do platformy kosztuje 34 zł. Ciekawe, czy podniosą cenę od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczną pokazywać ligę angielską.

Problemy w mniejszych miejscowościach.

Wielu kibiców w Polsce będzie mieć problem z dostępem do usługi Viaplay, szczególnie w mniejszych ośrodkach. Mieszkańcy małych miejscowości, gdzie nie ma łącz szerokopasmowych mogą mieć problem z odbiorem usług Viaplay. Podobnie wygląda sytuacja niektórych seniorów. Nie wszyscy będą umieli korzystać z systemu operacyjnego Android TV czy Smart TV. „Ratunkiem” dla tysięcy kibiców może być tylko obecność Viaplay w ofercie platform satelitarnych Polsatu i Canal+.

Viaplay zabiega o wsparcie Brukseli.

Anders Jensen, prezes Viaplay Group, spotkał się w Brukseli z Thierrym Bretonem, unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego, aby omówić sytuację na rynku audiowizualnym i zaapelować o działania, która będą wsparciem dla „ambitnych europejskich przedsiębiorstw” w starciu z amerykańskimi serwisami streamingowymi, takimi jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max czy Disney+.

Spotkanie w Brukseli oznacza, że Viaplay oczekuje ułatwień dla firm europejskich, czyli nie wszystko idzie zgodnie z planem w Viaplay Group. Przepłacają za prawa sportowe i nie ma to przełożenia na dużą liczbę subskrybentów.

© (MARB)