Liga angielska. Prawa telewizyjne na lata 2022 – 2028.

Skandynawska firma Viaplay Group Sweden posiada prawa do transmisji meczów angielskiej Premier League w Polsce w latach 2022-2028, czyli aż na sześć sezonów. Wszystkie mecze każdego sezonu angielskiej Premier League, który obejmuje 38 rund po 10 meczów (380 meczów), będą transmitowane na żywo tylko na platformie Viaplay. 

Usługa strumieniowa Viaplay będzie dostępna przez dekoder 4K także dla abonentów platformy satelitarnej CANAL+ Polska, ale tylko dla tych, którzy mają wykupiony pakiet kanałów premium Canal+.

Przez trzy kolejne sezony: 2022/2023, 2023/2024 i 2024/2025, dwa ciekawie zapowiadające się mecze Premier League w każdej rundzie będą dostępne na żywo w Canal+Sport.  Będą to mecze drugiego i trzeciego wyboru w każdej rundzie. To oznacza, że nie pokażą największego hitu danej rundy. A to robi różnicę.

Liga angielska w 188 krajach.

Mecze Premier League można oglądać w aż 188 krajach. Tylko w pięciu państwach na świecie nie ma transmisji. Są to Afganistan , Mołdawia , Turkmenistan , Korea Północna i Kuba. To najmocniejsza i najpopularniejsza liga na świecie.

Viaplay na wielu urządzeniach.

Z oferty Viaplay będzie można korzystać za pośrednictwem aplikacji Viaplay dostępnej na wielu różnych urządzeniach – telewizorach, komputerach, telefonach i tabletach, urządzeniach streamingowych i konsolach do gier.

Komentatorzy meczów Premier League.

Władze Viaplay zastrzegły sobie w umowie, że wybrane mecze w stacji Canal+Sport będą realizowane przez komentatorów z Viaplay. Mecze Premier League w Viaplay mają komentować między innymi Przemysław Pełka i Michał Gutka, którzy przeszli tam z Canal+.

Andrzej Twarowski – najlepszy i już legendarny komentator meczów Premier League po 25 wielu latach współpracy z Canal+ przeniósł się do Viaplay. Jest prawdziwym ekspertem od angielskiej piłki. W Viaplay będzie pracować od listopada 2022 roku. Liga angielska to prawdziwy konik Twarowskiego. Przez lata znakomicie współpracował z Rafałem Nahornym, który został w Canal+ i komentuje mecze naszej Ekstraklasy. Czy długo tak wytrzyma bez komentowania ligi angielskiej?

Słabnący , ale walczący Canal + Polska.

Liga angielska w Viaplay to przełom i zmiana układu sił na polskim sportowym rynku telewizyjnym. To ogromny cios w Canal+ nie tylko wizerunkowy, ale i symboliczny. To klęska, bo liga angielska ma w Polsce ogromną rzeszę fanów. Zysk netto Canal+ w 2020 roku poszedł w górę do 178,25 mln zł. Teraz „zaoszczędzili” na lidze angielskiej. Podpisana w lipcu 2022 roku umowa o współpracy z Viaplay „uratowała życie” Canal+, bo pokaże swoim abonentom dwa mecze z każdej rundy.

Premier League w polskiej telewizji.

W Polsce mecze Premier League pokazywała kodowana telewizja Canal+. Robiła to nieprzerwanie od 26 lat. Miała bardzo dobrych komentatorów z Andrzejem Twarowskim i Rafałem Nahornym na czele. Kilka lat temu średnia oglądalność wynosiła około 70 tysięcy płacących telewidzów. Brak informacji jaka była oglądalność w sezonie 2020/2021.

Według nieoficjalnych informacji Canal+Polska płacił ponad 40 mln euro za każdy sezon w latach 2019-2022. Tym razem miał bardzo grożnych konkurentów w przetargu na prawa telewizyjne na lata 2022-2028. Viaplay okazał się lepszy od Canal +, a więc musiał zalicytować wielką kasę.

Premier League w innych krajach.

Viaplay kupił także skandynawskie prawa do pokazywania meczów Premier League w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji na 6 lat. Za lata 2022-2028 zapłacił aż 2 miliardy funtów.

Nadawca telewizji płatnej Canal Plus France zapewnił sobie prawa do angielskiej Premier League we Francji, Czechach i na Słowacji. Zgodnie z warunkami przedłużenia, Canal Plus będzie transmitować wszystkie 380 meczów w każdym sezonie od 2022 do 2025 roku.

Wynika z tego, że właściciele Canal+ w Paryżu odpuścili sobie polski rynek i nie próbowali przelicytować szwedzką Viaplay Group. Zaoszczędzili mnóstwo kasy. Canal+ kupuje od zawsze prawa do Premier League na 3 lata. Viaplay kupuje aż na 6 lat. Może to przekonało szefów ligi angielskiej do postawienia na firmę skandynawską, bo zapewnia to większą stabilność finansową klubów angielskich.

W Anglii przedłużenie dotychczasowej umowy.

Szefowie Premier League nie ogłosili nowego przetargu , lecz przedłużyli o trzy sezony : 2022/23 , 2023/24 , 2024/25 obecną umowę telewizyjną z nadawcami brytyjskimi kończącą się w 2022 roku. Przedłużona umowa będzie nadal warta 1,5 miliarda funtów za sezon.

Rząd brytyjski wyraził zgodę na przedłużenie dotychczasowej umowy , ponieważ nie narusza to prawa konkurencji. Wszystkie 20 klubów zgodziło się na przedłużenie , czyli Sky Sports , BT Sports i Amazon nadal będą pokazywać mecze Premier League na Wyspach. Niezadowolony z odwołania przetargu jest DAZN.

Premier League podjęła niezwykły krok , aby zapewnić klubom stabilność po 15 miesiącach kryzysu (marzec 2020- maj 2021) , w których finanse klubowe zostały zniszczone przez pandemię koronawirusa. Nadal jest niepewność co do przyszłości , nie wiadomo jak rozgrywki Premier League będą przebiegać w przyszłym sezonie 2021/22 oraz czy kibice zostaną wpuszczeni na stadiony.

Premier League zgodziła się z żądaniem rządu Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć fundusze dla niższych lig o 100 mln funtów, co daje łącznie 140 milionów funtów w każdym sezonie , w zamian za pozwolenie na przedłużenie istniejącej umowy. To tak zwana „opłata solidarnościowa”. Te dodatkowe fundusze będą dostępne dla ponad 1000 klubów  z niższych klas rozgrywek.

Sky Deutschland wygrał w Niemczech.

Sky Deutschland przedłużył prawa telewizyjne do meczów angielskiej Premier League w Niemczech na kolejne trzy sezony: 2022/23, 2023/24 i 2024/25. Umowa obejmuje dystrybucję satelitarną, kablową, IPTV, internetową i mobilną. Ponadto niemieccy fani będą mogli oglądać mecze za pośrednictwem usługi przesyłania strumieniowego Sky Ticket bez abonamentu, a transmisja będzie również dostępna na żywo w Sky Sportsbars i Sky Hotels.

Najnowsza zagraniczna umowa została zawarta wkrótce po tym, jak Premier League zawarła umowę dotyczącą przedłużenia istniejących krajowych kontraktów telewizyjnych ze Sky Sports, BT Sport, Amazon i BBC do 2025 roku.

Wielka kasa w Premier League.

Najdroższe prawa telewizyjne były w latach 2016-2019. Kosztowały wtedy aż 5 miliardów 136 milionów funtów , czyli 1 miliard 712 milionów za sezon. To był szczyt. Ponieważ coraz mniej brytyjskich telewidzów oglądało mecze, więc za kolejne trzy sezony 2019-2022 zapłacono „tylko” 4 miliardy 554 miliony funtów. To 600 milionów funtów mniej , czyli 11 procentowy spadek wartości wartości praw TV do transmisji Premier League. Telewizje kodowane Sky Sports i BT Sports nie lubią ponosić strat.

Premier League najbogatsza.

Według danych z raportu porównawczego UEFA, każdy klub Premier League otrzymał od telewizji 143,2 mln funtów na sezon, co stanowi 53 procent ich całkowitych przychodów. Dla porównania, najbliższym rywalem była hiszpańska LaLiga, która wygenerowała 66,6 mln funtów na klub, co stanowi 42 procent całkowitego dochodu każdej drużyny oraz niemiecka Bundesliga, która przynosi 60,3 mln funtów na klub i zapewnia 34 procent ich przychodów.

Azja płaci i wymaga.

Angielskie rozgrywki są nadal bardzo popularne w Azji. Dla przykładu, chińska telewizja płaci za pokazywanie meczów ponad 565 milionów funtów. Z tego względu jeden mecz sobotni jest rozgrywany bardzo wcześnie, bo o godz. 13:30. W Chinach i innych krajach azjatyckich jest wtedy godz. 20:30, czyli najlepszy czas dla widzów i reklamodawców. Mówi się, na razie po cichu , o zwiększeniu liczby meczów o tej porze. Ale wszystko zależy od wielkości kasy jaką wyłożą azjatyckie telewizje.

© (MARB)