Liga angielska. Prawa telewizyjne na lata 2022 – 2028.

Władze Premier League , czyli angielskiej ligi piłkarskiej prowadzą sprzedaż praw telewizyjnych na trzy sezony 2022/2023 , 2023/2024 , 2024/2025. Możliwa jest też sprzedaż praw na sześć sezonów aż do 2028 roku. W grę wchodzą miliardy funtów do zarobienia przez angielskie kluby. Mecze Premier League można oglądać w aż 188 krajach. Tylko w pięciu państwach na świecie nie ma transmisji. Są to Afganistan , Mołdawia , Turkmenistan , Korea Północna i Kuba. To najmocniejsza i najpopularniejsza liga na świecie. Większość przetargów rozstrzygnie się jeszcze w 2021 roku.

Pomocnik Manchesteru City Belg
Kevin De Bruyne
został uznany za najlepszego piłkarza sezonu 2019/2020
 angielskiej Premier League. Przedłużył kontrakt do 2025 roku
i będzie zarabiał
ponad 16 milionów funtów rocznie.
Najwięcej w Premier League.

Viaplay pokaże Premier League w Polsce do 2028 roku.

Skandynawska firma Nordic Entertainment Group ( NENT Group) , która zajmuje się transmisjami strumieniowymi (przez Internet) ogłosiła , że jej usługa strumieniowa Viaplay przejmie od Canal+ transmisje angielskiej ligi piłkarskiej. NENT Group pozyskała prawa do transmisji na platformie Viaplay w pięciu krajach, m.in. Polsce, angielskiej ligi piłkarskiej Premier League w latach 2022-2028. W naszym kraju te rozgrywki od ponad dwóch dekad pokazuje Canal+. Umowa dla Polski, Holandii, Litwy, Łotwy i Estonii dotyczy aż sześciu sezonów, od 2022/23 do 2027/28.
NENT Group zapowiada, że Viaplay w każdym sezonie będzie pokazywać 380 meczów Premier League. – To znaczący krok w ekspansji Viaplay. Premier League to bez wątpienia perła w koronie wśród aktywów sportowych. Nasza długoterminowe nastawienie, połączone z perspektywą wielu rynków, pozwala nam być bardzo silnym konkurentem w pozyskiwaniu najbardziej prestiżowych praw sportowych na świecie – skomentował Anders Jensen, prezes w NENT Group.

Viaplay – wielki nowy gracz na polskim rynku.

Viaplay, czyli usługa przesyłania strumieniowego przez Internet firmy Nordic Entertainment Group (Grupa NENT) jest dostępna w Polsce od 3 sierpnia 2021 roku. Cena 34 zł za miesiąc. Ciekawe, czy podniosą cenę od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczną pokazywać ligę angielską. Wielu kibiców w Polsce będzie mieć problem z dostępem do tej usługi, szczególnie w mniejszych ośrodkach. Mieszkańcy małych miejscowości, gdzie nie ma łącz szerokopasmowych mogą mieć problem z odbiorem usług Viaplay. Podobnie wygląda sytuacja niektórych seniorów. Nie wszyscy będą umieli korzystać z systemu operacyjnego Android TV czy Smart TV.

Nadzieja dla nich jest taka, że pojawiły się także informacje, że dostęp do nowej platformy będzie można również wykupić z innymi usługami, takimi jak sieci kablowe czy platformy cyfrowe. W ostatnich tygodniach NENT Group zawarła umowy z operatorami kablowymi Vectra i UPC Polska w sprawie obecności Viaplay w ich ofertach. Skandynawski koncern prowadzi podobne rozmowy z innymi sieciami kablowymi i platformami satelitarnymi, nie wyklucza też współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi. Warunek jest jeden: zewnętrzni partnerzy muszą oferować dostęp do platformy Viaplay w całości, nie mogą dzielić jej oferty na mniejsze pakiety.

Rozgrywki Premier League na platformie Viaplay zadebiutują dopiero za rok – od sezonu 2022/23. W nadchodzącym sezonie 2021/22 rozgrywki ligi angielskiej będzie można oglądać po raz ostatni na antenach Canal+. Viaplay kupił już nordyckie prawa do pokazywania meczów Premier League w Danii , Finlandii , Norwegii i Szwecji na 6 lat. Za lata 2022-2028 zapłacił aż 2 miliardy funtów. Do Polski wchodzi także DAZN – druga wielka platforma , które zajmują się strumieniowymi , czyli przez Internet , transmisjami sportowymi. Robi się ciasno.

Słabnący Canal + Polska.

Liga angielska to przełom i zmiana układu sił na polskim sportowym rynku telewizyjnym. To ogromny cios w Canal+ nie tylko wizerunkowy, ale i symboliczny. To klęska. Liga angielska ma w Polsce ogromną rzeszę fanów. Zysk netto Canal+ w 2020 roku poszedł w górę do 178,25 mln zł. Teraz „zaoszczędzili” na lidze angielskiej, ale stracą od 2022 roku na nieuchronnym odejściu części abonentów- fanów Premier League. Nad Canal+ zaczną się zbierać ciemne chmury.

Od sezonu 2022/23 pozostanie im na wyłączność tylko polska Ekstraklasa i rozgrywki żużlowe, ale Grand Prix stracą na rzecz Eurosportu. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa zadecydowała, że od 2022 roku nowym promotorem Grand Prix na żużlu będzie Discovery. Można spodziewać się, że Discovery od 2022 roku będzie chciało pokazywać cykl Grand Prix na żużlu w swojej flagowej telewizji sportowej, czyli Eurosporcie. Jeżeli za dwa lata stracą jeszcze polską ligę na rzecz DAZN lub Viaplay to ich oferta sportowa rozsypie się jak domek z kart.

Nadawca telewizji płatnej Canal Plus France zapewnił sobie prawa do angielskiej Premier League we Francji, Czechach i na Słowacji. Zgodnie z warunkami przedłużenia, Canal Plus będzie transmitować wszystkie 380 meczów w każdym sezonie od 2022 do 2025 roku. Wynika z tego, że właściciele Canal+ w Paryżu odpuścili sobie polski rynek i nie próbowali przelicytować szwedzki NENT. Zaoszczędzili mnóstwo kasy. Canal+ kupuje od zawsze prawa do Premier League na 3 lata. NENT kupuje aż na 6 lat. Może to przekonało szefów ligi angielskiej do postawienia na firmę skandynawską , bo zapewnia to większą stabilność finansową klubów angielskich w dobie pandemii koronawirusa.

Premier League w polskiej telewizji.

W Polsce mecze Premier League pokazuje kodowana telewizja Canal+. Robi to nieprzerwanie od 26 lat. Ma bardzo dobrych komentatorów z Andrzejem Twarowskim i Rafałem Nahornym na czele. Kilka lat temu średnia oglądalność wynosiła około 70 tysięcy płacących telewidzów. Brak informacji jaka jest oglądalność w sezonie 2020 / 2021. Według nieoficjalnych informacji Canal+Polska płaci ponad 40 mln euro za każdy sezon (2019-2022) , ale tym razem miał bardzo grożnych konkurentów w przetargu na prawa telewizyjne na lata 2022-2028. Viaplay okazał się lepszy od Canal + , a więc musiał zalicytować wielką kasę.

Niepewność. To słowo najlepiej opisuje obecną sytuację na polskim rynku praw sportowych. Dotyczy to nie tylko szefów Canal+, ale również innych redakcji sportowych. Czy rzeczywiście Viaplay ma aż tyle kasy, że przejmie wszystkie najważniejsze prawa sportowe? A jest jeszcze DAZN, który też ma chęć na polską Ekstraklasę. Ręce zacierają właściciele klubów Ekstraklasy. Chyba będzie więcej kasy.

W Anglii przedłużenie dotychczasowej umowy.

Szefowie Premier League nie ogłosili nowego przetargu , lecz przedłużyli o trzy sezony : 2022/23 , 2023/24 , 2024/25 obecną umowę telewizyjną z nadawcami brytyjskimi kończącą się w 2022 roku. Przedłużona umowa będzie nadal warta 1,5 miliarda funtów za sezon. Rząd brytyjski wyraził zgodę na przedłużenie dotychczasowej umowy , ponieważ nie narusza to prawa konkurencji. Wszystkie 20 klubów zgodziło się na przedłużenie , czyli Sky Sports , BT Sports i Amazon nadal będą pokazywać mecze Premier League na Wyspach. Niezadowolony z odwołania przetargu jest DAZN.

Premier League podjęła niezwykły krok , aby zapewnić klubom stabilność po 15 miesiącach kryzysu (marzec 2020- maj 2021) , w których finanse klubowe zostały zniszczone przez pandemię koronawirusa. Nadal jest niepewność co do przyszłości , nie wiadomo jak rozgrywki Premier League będą przebiegać w przyszłym sezonie 2021/22 oraz czy kibice zostaną wpuszczeni na stadiony. Premier League zgodziła się z żądaniem rządu Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć fundusze dla niższych lig o 100 mln funtów, co daje łącznie 140 milionów funtów w każdym sezonie , w zamian za pozwolenie na przedłużenie istniejącej umowy. To tak zwana „opłata solidarnościowa”. Te dodatkowe fundusze będą dostępne dla ponad 1000 klubów  z niższych klas rozgrywek.

Sky Deutschland wygrał w Niemczech.

Sky Deutschland przedłużył prawa telewizyjne do meczów angielskiej Premier League w Niemczech na kolejne trzy sezony: 2022/23, 2023/24 i 2024/25. Umowa obejmuje dystrybucję satelitarną, kablową, IPTV, internetową i mobilną. Ponadto niemieccy fani będą mogli oglądać mecze za pośrednictwem usługi przesyłania strumieniowego Sky Ticket bez abonamentu, a transmisja będzie również dostępna na żywo w Sky Sportsbars i Sky Hotels. Najnowsza zagraniczna umowa została zawarta wkrótce po tym, jak Premier League zawarła umowę dotyczącą przedłużenia istniejących krajowych kontraktów telewizyjnych ze Sky Sports, BT Sport, Amazon i BBC do 2025 roku.

Wielka kasa w Premier League.

Wartość praw telewizyjnych Premier League w Wielkiej Brytanii.

Powyższa grafika pokazuje jakie wielkie pieniądze są płacone przez angielskie telewizje kodowane. Najdroższe prawa telewizyjne były w latach 2016-2019. Kosztowały wtedy aż 5 miliardów 136 milionów funtów , czyli 1 miliard 712 milionów za sezon. To był szczyt. Ponieważ coraz mniej brytyjskich telewidzów oglądało mecze , więc za kolejne trzy sezony 2019-2022 zapłacono „tylko” 4 miliardy 554 miliony funtów. To 600 milionów funtów mniej , czyli 11 procentowy spadek wartości wartości praw TV do transmisji Premier League. Telewizje kodowane Sky Sports i BT Sports nie lubią ponosić strat.

Wartość praw telewizyjnych Premier League poza Wielką Brytanią (overseas). Za lata 2016 – 2019 kosztowały 3 miliardy funtów.

Jak widać z powyższej grafiki telewizje z całego świata płacą coraz więcej za każdy kolejny 3-letni okres. W kilkunastu krajach są niekodowane transmisje , w tym w Brazylii i Afryce Południowej. Canal+ we Francji płaci 115 milionów euro za każdy sezon.

Premier League najbogatsza.

Według najnowszych danych z raportu porównawczego UEFA , każdy klub Premier League otrzymał 143,2 mln funtów na sezon z pieniędzy telewizyjnych, co stanowi 53 procent ich całkowitych przychodów. Dla porównania, najbliższym rywalem była hiszpańska LaLiga, która wygenerowała 66,6 mln funtów na klub, co stanowi 42 procent całkowitego dochodu każdej drużyny oraz niemiecka Bundesliga, która przynosi 60,3 mln funtów na klub i zapewnia 34 procent ich przychodów. Przed sezonem 2020/ 2021 kluby angielskiej Premier League wydały na transfery piłkarzy 1 miliard 240 milionów funtów. To gigantyczna kasa. Chciałoby się zapytać – gdzie ten koronawirusowy kryzys , na który narzekają właściciele klubów ?

Azja płaci i wymaga.

Angielskie rozgrywki są nadal bardzo popularne w Azji. Dla przykładu , chińska telewizja płaci za pokazywanie meczów ponad 565 milionów funtów. Z tego względu jeden mecz sobotni jest rozgrywany bardzo wcześnie , bo o godz. 13:30. W Chinach i innych krajach azjatyckich jest wtedy godz. 20:30 , czyli najlepszy czas dla widzów i reklamodawców. Mówi się , na razie po cichu , o zwiększeniu liczby meczów o tej porze. Ale wszystko zależy od wielkości kasy jaką wyłożą azjatyckie telewizje.

Rewolucja strumieniowa w Premier League.

Władze angielskiej Premier League chcą od sezonu 2022/2023 uruchomić kanał transmisji strumieniowej w stylu Netflix. To może zrewolucjonizować futbol na żywo. Kluby angielskie będą miały większe przychody , a kibice niższe ceny abonamentu. Tymczasowa nazwa tego projektu to PremFlix.

Premier League. Rewolucja strumieniowa od sezonu 2022/23

© (MARB)

One thought on “Liga angielska. Prawa telewizyjne na lata 2022 – 2028.

  1. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

Comments are closed.