Superliga vs. Liga Mistrzów. Czy to koniec wojny na górze?

Liga Mistrzów i Superliga chyba dogadały się. Nowa Liga Mistrzów ma wystartować w 2027 roku. Nadal będzie 36 zespołów, ale podzielone na dwie grupy. W fazie ligowej osiemnaście najlepszych drużyn (według rankingu UEFA) zagra ze sobą. Pozostałe „słabsze” osiemnaście drużyn zagra też tylko ze sobą.

Czyli już jesienią będzie mnóstwo atrakcyjnych meczów. Potem faza play-off bez zmian. Wszystkie mecze mają być transmitowane na nowej platformie za darmo z reklamami.

Wszystko zaczęło się w 2023 roku. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) stanął w obronie piłkarskiej Superligi. Zgodnie z wyrokiem tego Trybunału UEFA nie mogła dłużej zakazywać udziału klubów w nowych rozgrywkach, co wtedy mogło być ogromnym ciosem w UEFA i jej flagowego projektu Ligii Mistrzów. UEFA jednak szybko zreformowała rozgrywki i wygrała.

Historia konfliktu

To fragmenty artykułu z 2023 roku.

Ale decydująca o losach rywalizacji będzie decyzja największych 25 klubów w Europie, w których rozgrywkach wystąpią. Wygra ta liga, gdzie zagra więcej klubów z samego topu europejskiego. Do Superligi chcą dołączyć Real Madryt i FC Barcelona, a Bayern Monachium i PSG na pewno zostaną w Lidze Mistrzów. Ale przeważyć może kasa jaką wyłożą sponsorzy Superligi. Kluczowa będzie decyzja klubów angielskich.

Wielka Brytania wystąpiła bowiem z Unii Europejskiej. To daje krajowi możliwość uchwalenia własnych przepisów, które nie muszą być zgodne z unijnymi dyrektywami. Brytyjski rząd zamierza wkrótce wprowadzić nowe przepisy, które mogą uniemożliwić klubom przystępowanie do podobnych rozgrywek w przyszłości.

UEFA płaci mniej od Superligi

Umowa gwarantuje europejskiemu futbolowi dochód 15 miliardów euro, czyli 5 miliardów rocznie. Kluby otrzymają „tylko” 2,5 mld euro rocznie, bo połowę kasy zabiera UEFA.

Wielka kasa w Superlidze.

Sponsorzy nowych rozgrywek, w tym firmy z nowojorskiej Wall Street, zgromadzili fundusze w wysokości ponad 15 miliardów euro. Głównym sponsorem ma być amerykański gigant bankowy JP Morgan. To jedna z największych firm finansowych świata, więc kwota kilkunastu mld dolarów nie stanowi dla niej wyzwania. Budżet Superligi wyniesie 15 miliardów euro, czyli 5 miliardów za sezon.

Sponsorami będą amerykańskie i europejskie fundusze inwestycyjne W każdym sezonie kluby podzielą między sobą aż 4 miliardy 600 milionów euro, a 400 milionów euro trafi do funduszu solidarnościowego. W Lidze Mistrzów można zarobić znacznie mniej. Kluby otrzymają 2,5 miliarda euro rocznie. To prawie dwa razy mniej niż w Superlidze.

Oglądanie za darmo.

Władze Superligi wydały oświadczenie, w którym przekazały ważne wieści dla kibiców. Otóż wszystkie mecze w ramach Superligi mają być transmitowane za darmo. To znacznie zwiększy oglądalność rozgrywek, co może duże znaczenie przy rywalizacji z płatną Ligą Mistrzów.

Superliga chce zaproponować dostęp do meczów nie tylko bez pośredników w postaci stacji telewizyjnych, ale w pewnym wariancie nawet bez abonamentu. Spotkania nowych rozgrywek będą dostępne bezpłatnie dla użytkowników platformy „Unify”.