Liga angielska. Prawa telewizyjne na lata 2022 – 2025.

Władze Premier League , czyli angielskiej ligi piłkarskiej prowadzą sprzedaż praw telewizyjnych na trzy sezony 2022/2023 , 2023/2024 , 2024/2025. Możliwa jest też sprzedaż praw na sześć sezonów aż do 2028 roku. W grę wchodzą miliardy funtów do zarobienia przez angielskie kluby. Mecze Premier League można oglądać w aż 188 krajach. Tylko w pięciu państwach na świecie nie ma transmisji. Są to Afganistan , Mołdawia , Turkmenistan , Korea Północna i Kuba. To najmocniejsza i najpopularniejsza liga na świecie. Większość przetargów rozstrzygnie się jeszcze w 2021 roku.

Pomocnik Manchesteru City Belg
Kevin De Bruyne
został uznany za najlepszego piłkarza sezonu 2019/2020
 angielskiej Premier League. Przedłużył kontrakt do 2025 roku
i będzie zarabiał
ponad 16 milionów funtów rocznie.
Najwięcej w Premier League.

W Anglii przedłużenie dotychczasowej umowy.

Szefowie Premier League nie ogłoszą nowego przetargu , lecz przedłużą o trzy sezony : 2022/23 , 2023/24 , 2024/25 obecną umowę telewizyjną z nadawcami brytyjskimi kończącą się w 2022 roku. Przedłużona umowa będzie nadal warta 1,5 miliarda funtów za sezon. Rząd brytyjski wyraził zgodę na przedłużenie dotychczasowej umowy , ponieważ nie narusza to prawa konkurencji. Wszystkie 20 klubów zgodziło się na przedłużenie , czyli Sky Sports , BT Sports i Amazon nadal będą pokazywać mecze Premier League na Wyspach. Niezadowolony z odwołania przetargu jest DAZN.

Premier League podjęła niezwykły krok , aby zapewnić klubom stabilność po 15 miesiącach kryzysu (marzec 2020- maj 2021) , w których finanse klubowe zostały zniszczone przez pandemię koronawirusa. Nadal jest niepewność co do przyszłości , nie wiadomo jak rozgrywki Premier League będą przebiegać w przyszłym sezonie 2021/22 oraz czy kibice zostaną wpuszczeni na stadiony. Premier League zgodziła się z żądaniem rządu Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć fundusze dla niższych lig o 100 mln funtów, co daje łącznie 140 milionów funtów w każdym sezonie , w zamian za pozwolenie na przedłużenie istniejącej umowy. To tak zwana “opłata solidarnościowa”.

Premier League w polskiej telewizji.

W Polsce mecze Premier League pokazuje kodowana telewizja Canal+. Robi to nieprzerwanie od 25 lat. Ma bardzo dobrych komentatorów z Andrzejem Twarowskim i Rafałem Nahornym na czele. Kilka lat temu średnia oglądalność wynosiła około 70 tysięcy płacących telewidzów. Brak informacji jaka jest oglądalność w sezonie 2020 / 2021. Według nieoficjalnych informacji Canal+Polska płaci ponad 40 mln euro za każdy sezon (2019-2022) , ale tym razem może mieć bardzo grożnych konkurentów w przetargu na prawa telewizyjne na lata 2022-2025(2028). Chyba , że podobnie jak w Wielkiej Brytanii , władze Premier League przedłużą umowę z Canal+Polska o kolejne trzy sezony od 2022 do 2025 roku , bez ogłaszania nowego przetargu. Trwają negocjacje.

Canal+Polska vs NENT vs DAZN.

Sztokholmska grupa medialna NENT wchodzi oficjalnie do Polski w sierpniu 2021 roku. Jej usługa Viaplay będzie pokazywać Bundesligę od sezonu 2021/22 aż przez 8 lat. Mają zamiar wystartować w przetargu o prawa telewizyjne do Premier League w Polsce. Obecnie toczą się intensywne rozmowy na linii Paryż(Canal+) – Sztokholm(NENT). Francuzi chcą swoim starym zwyczajem dogadać się z zamożnym skandynawskim konkurentem , bo jeśli dwóch bogatych i zdeterminowanych walczy do końca , to cena może być astronomiczna. NENT kupił już nordyckie prawa do pokazywania meczów Premier League w Danii , Finlandii , Norwegii i Szwecji aż na 6 lat. Za lata 2022-2028 zapłacił aż 2 miliardy funtów. Do Polski wchodzi także DAZN – druga wielka platforma , które zajmują się strumieniowymi , czyli przez Internet , transmisjami sportowymi. Robi się ciasno.

Wielka kasa w Premier League.

Wartość praw telewizyjnych Premier League w Wielkiej Brytanii.

Powyższa grafika pokazuje jakie wielkie pieniądze są płacone przez angielskie telewizje kodowane. Najdroższe prawa telewizyjne były w latach 2016-2019. Kosztowały wtedy aż 5 miliardów 136 milionów funtów , czyli 1 miliard 712 milionów za sezon. To był szczyt. Ponieważ coraz mniej brytyjskich telewidzów oglądało mecze , więc za kolejne trzy sezony 2019-2022 zapłacono “tylko” 4 miliardy 554 miliony funtów. To 600 milionów funtów mniej , czyli 11 procentowy spadek wartości wartości praw TV do transmisji Premier League. Telewizje kodowane Sky Sports i BT Sports nie lubią ponosić strat.

Wartość praw telewizyjnych Premier League poza Wielką Brytanią (overseas). Za lata 2016 – 2019 kosztowały 3 miliardy funtów.

Jak widać z powyższej grafiki telewizje z całego świata płacą coraz więcej za każdy kolejny 3-letni okres. W kilkunastu krajach są niekodowane transmisje , w tym w Brazylii i Afryce Południowej. Canal+ we Francji płaci 115 milionów euro za każdy sezon.

Premier League najbogatsza.

Według najnowszych danych z raportu porównawczego UEFA , każdy klub Premier League otrzymał 143,2 mln funtów na sezon z pieniędzy telewizyjnych, co stanowi 53 procent ich całkowitych przychodów. Dla porównania, najbliższym rywalem była hiszpańska LaLiga, która wygenerowała 66,6 mln funtów na klub, co stanowi 42 procent całkowitego dochodu każdej drużyny oraz niemiecka Bundesliga, która przynosi 60,3 mln funtów na klub i zapewnia 34 procent ich przychodów. Przed sezonem 2020/ 2021 kluby angielskiej Premier League wydały na transfery piłkarzy 1 miliard 240 milionów funtów. To gigantyczna kasa. Chciałoby się zapytać – gdzie ten koronawirusowy kryzys , na który narzekają właściciele klubów ?

Azja płaci i wymaga.

Angielskie rozgrywki są nadal bardzo popularne w Azji. Dla przykładu , chińska telewizja płaci za pokazywanie meczów ponad 565 milionów funtów. Z tego względu jeden mecz sobotni jest rozgrywany bardzo wcześnie , bo o godz. 13:30. W Chinach i innych krajach azjatyckich jest wtedy godz. 20:30 , czyli najlepszy czas dla widzów i reklamodawców. Mówi się , na razie po cichu , o zwiększeniu liczby meczów o tej porze. Ale wszystko zależy od wielkości kasy jaką wyłożą azjatyckie telewizje.

Rewolucja strumieniowa w Premier League.

Władze angielskiej Premier League chcą od sezonu 2022/2023 uruchomić kanał transmisji strumieniowej w stylu Netflix. To może zrewolucjonizować futbol na żywo. Kluby angielskie będą miały większe przychody , a kibice niższe ceny abonamentu. Tymczasowa nazwa tego projektu to PremFlix.

Premier League. Rewolucja strumieniowa od sezonu 2022/23

© (MARB)

One thought on “Liga angielska. Prawa telewizyjne na lata 2022 – 2025.

  1. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.