Europejskie puchary. Początek.

Wszystko zaczęło się w Paryżu. 16 grudnia 1954 roku na pierwszej stronie gazety sportowej „L’Equipe” ukazał się duży tytuł: „PROPONUJEMY PIŁKARSKI PUCHAR EUROPY”. Autorem pomysłu był dziennikarz Gabriel Hannot. Dyskutowano o tej propozycji w całej Europie, a dziennik nie ustawał w doskonaleniu projektu. Opracował wstępny regulamin i rozesłał go do europejskich federacji piłkarskich.

Zrobiono to w dobrym momencie, bo piłkarska Europa walczyła o swoje prawa w FIFA. Niedługo potem, w marcu 1955 roku, powstała UEFA, czyli Europejska Federacja Piłki Nożnej. Początek lat pięćdziesiątych to był czas najróżniejszych rozgrywek klubowych w Europie (Mitropa Cup i inne), które nie dawały jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie: który klub jest najlepszy w Europie?

Która drużyna była najlepsza przed pucharami ?

Dzisiaj można tylko zgadywać, kto był najlepszy, gdy nie rozgrywano jeszcze Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (PEMK), który wystartował na jesieni 1955 roku. Dla wielu miano najlepszej drużyny w latach międzywojennych zasługuje Austria Wiedeń, dwukrotny triumfator Mitropa Cup, czyli Pucharu Europy Środkowej. Bardzo mocny w latach trzydziestych był londyński Arsenal-wielokrotny mistrz Anglii.

Mitropa Cup, czyli Puchar Europy Środkowej. Austriacki trener piłkarski żydowskiego pochodzenia Hugo Meisl (z prawej) z pucharem Mitropa Cup. Obok niego stoi redaktor Aleksander Szenajch (1933 rok). Meisl był selekcjonerem reprezentacji Austrii od 1912 aż do śmierci w 1937 roku. Był także jednym z inicjatorów powstania Mitropa Cup oraz Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, prekursora Ligi Mistrzów. (Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)

W pierwszych latach po wojnie bardzo mocny był szwedzki IFK Norrkoping z braćmi Nordahlami oraz Partizan Belgrad. Budapesztański Honved, w latach 1950-1955 pięciokrotny mistrz Węgier, miał w swoim składzie piłkarzy światowej czołówki takich jak: Ferenc Puskas, Sandor Kocsis, Zoltan Czibor czy Jozsef Bozsik. Jak oni mogli przegrać w 1954 roku finał mistrzostw świata z Niemcami 2-3 ?

Puchar dla najlepszej drużyny Europy. Kiedyś PEMK, dzisiaj Liga Mistrzów (Fot. Pixabay License)

Start europejskich pucharów 1955 roku.

Pomysł Gabriela Hannota z „L’Equipe” zaakceptowała nowo powstała UEFA. W sezonie 1955/56 wystartowała pierwsza edycja Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (PEMK). W dniu 13 czerwca 1956 roku w Paryżu na stadionie Parc du Princes w pierwszym pucharowym finale Real Madryt pokonał francuski Stade Reims 4-3. Trofeum powędrowało do Madrytu. Jak się miało okazać na najbliższe pięć lat. Rekordowa liczba widzów na prawie wszystkich spotkaniach i rekordowe zyski klubów pokazały jak znakomity to był pomysł. I tak pozostało do dzisiaj.

© (MARB)