Mundial 2026. Nowy format. 48 drużyn.

Zobacz wpis

Mundial w 2026 roku będzie największy w historii. Aż trzech gospodarzy, najwięcej reprezentacji, najwięcej meczów. W USA, Kanadzie i Meksyku zagra aż 48 reprezentacji, co oznacza konieczność rozegrania 104 spotkań w 39 dni. Dla porównania, podczas mistrzostw świata w Katarze w grudniu 2022 roku zagrały 32 reprezentacje „tylko” 64 spotkania w ciągu 29 dni.

Większość, czyli 78 meczów odbędzie się w jedenastu amerykańskich miastach. W Meksyku i Kanadzie rozegranych będzie po 13 meczów. Wszystko rozpocznie się 11 czerwca 2026 roku na legendarnym stadionie Estadio Azteca w Mexico City. Zagra tam wtedy na pewno reprezentacja gospodarzy.

Uczestnicy mundialu zostaną podzieleni na dwanaście grup czterozespołowych. Awans do 1/16 finału zapewnią sobie dwie pierwsze drużyny z każdej z nich oraz osiem najlepszych z trzecich miejsc. A póżniej play-off z udziałem 32 drużyn.

Fot. Pixabay License.

Finał w New Jersey

Finałowy mecz o złoto odbędzie się 19 lipca 2026 roku w New Jersey, czyli w aglomeracji nowojorskiej. East Rutheford położony jest 10 kilometrów od Manhattanu. Rozgrywki klubowe na całym świecie mają się zakończyć do 24 maja.

Mundial 2026. Więcej kasy do podziału.

Reprezentacje, które dotrą do wielkiego finału zagrają po osiem spotkań zamiast dotychczasowych siedmiu. Poziom sportowy znacznie się obniży, ale zwiększą się zyski ze sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych. Nowy system zachwala szef FIFA Gianni Infantino. Będzie więcej kasy.

© (MARB)