Puchar Polski i 1.liga w Telewizji Polskiej w latach 2024-2027.

Telewizja Polska pokaże na wyłączność 1. i 2.ligę piłkarską oraz Puchar Polski. Umowa obowiązuje w trzech sezonach: 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. TVP wygrała przetarg z Polsatem. Wartość tej transakcji to około 75 milionów złotych. Aspekt finansowy był istotny, ale dla PZPN i klubów liczył się również zasięg, a ten TVP ma znacznie większy od Polsatu.

Publiczny nadawca zapewnił, że mecze Pucharu Polski oraz 1.i 2. ligi zostaną pokazane w bezpłatnym, powszechnie dostępnym naziemnym kanale TVP Sport, we wspólnym paśmie regionalnym (TVP 3) oraz w serwisach internetowych. To bardzo dobra wiadomość dla polskich kibiców.

Puchar Polski. Marzenie każdego polskiego klubu.

1700 meczów w trzech sezonach.

TVP pokaże wszystkie mecze 1. ligi piłkarskiej. Trzy spotkania każdej kolejki będą pokazywane w TVP Sport, jedno na antenie TVP3, a pozostałe pięć w bezpłatnych serwisach internetowych TVP. Także szeroko będzie pokazywana 2. liga. Transmitowane będzie pięć spotkań z każdej kolejki. Po jednym meczu w TVP Sport i TVP3 oraz trzy mecze w Internecie (online).

Telewizja Polska pokaże także bezpłatnie mecze Pucharu Polski. Przynajmniej 33 mecze w sezonie. Na pewno będą transmitowane wszystkie spotkania od fazy 1/8 finału. A gdyby komuś było jeszcze mało, to TVP pokaże mecze młodzieżowych reprezentacji Polski od U-15 do U-21. Rewelacja.

Rozczarowanie w Polsacie.

Polsat stracił prawa do tych rozgrywek po 10 latach. Szef sportu w Polsacie Marian Kmita rozczarowany przegraną w przetargu napisał: „Odnośnie przetargu na pakiet praw do Pucharu Polski, 1 Ligi, 2 Ligi nigdy nie usłyszeliśmy bezpośrednio ze strony kogokolwiek z PZPN, że nie mamy szans i powinniśmy sobie dać spokój z tym wyścigiem, ale ze strony wielu ludzi z tzw. środowiska słyszeliśmy to wielokrotnie od co najmniej pół roku.

Niezrażeni tą aurą stanęliśmy do przetargu z mocną, ale to naprawdę bardzo mocną ofertą finansową i gotową infrastrukturą antenowo–produkcyjną do telewizyjnej obsługi obligatoryjnych czterech meczów na żywo z 1 Ligi i dwóch z 2 Ligi z każdej rundy. Jeśli dodamy do tego konieczność produkcji i emisji co najmniej 28 meczów w każdym sezonie Pucharu Polski, to robi się z tego już poważna sprawa.

Mamy w tym w Polsacie spore doświadczenie. Wszystkie te okoliczności, ani pieniądze, ani stan przygotowania firmy do tak potężnej produkcji jednak nie stanowiły żadnego atutu w wyścigu o prawa, bo liczyło się coś innego. Ale co – to tak dokładnie do dzisiaj nie wiadomo”.

© (MARB)