FIFA+, czyli płatne Mistrzostwa Świata w Internecie.

FIFA , czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, zrzesza 185 państw. Organizuje Mistrzostwa Świata i turnieje olimpijskie. Organizacja ta utrzymuje się głównie ze sprzedaży praw telewizyjnych, kontraktów reklamowych oraz biletów na mecze.

W kwietniu 2022 roku FIFA uruchomiła własną platformę streamingową (internetową) pod nazwą FIFA+. Wykorzysta ją do internetowej transmisji meczów na żywo z wielu miejsc na całym świecie, ale także umieści tysiące materiałów wideo (filmy, dokumenty, archiwalne mecze) związanych z futbolem.

FIFA+. Platforma do zarabiania wielkiej kasy.

Platforma FIFA+ będzie dostępna w całości na razie za darmo dla wszystkich użytkowników na całym świecie. Wystarczy jedynie utworzyć konto w serwisie i zalogować się. Ale FIFA chce w niedalekiej przyszłości zarobić wielką kasę, dlatego docelowo Mistrzostwa Świata w 2026 roku i każde następne będzie można obejrzeć tylko w płatnym serwisie.

Czyli platforma streamingowa FIFA+ będzie podzielona na płatne i bezpłatne serwisy. Mistrzostwa Świata będą płatne, a mało atrakcyjne rozgrywki ligowe słabszych federacji nadal będą bezpłatne.

Przewodniczący FIFA Gianni Infantino  chce zwielokrotnić zyski organizacji, dlatego zaproponował , aby Mistrzostwa Świata odbywały się co 2 lata , a nie jak dotychczas co 4 lata. Platforma internetowa FIFA+ ma być maszynką do zarabiania miliardów dolarów na transmisjach z Mundiali. UEFA, która organizuje piłkarskie EURO, nie zgadza się, bo to radykalnie zmniejszyłoby ich zyski. A poza tym zaczyna już brakować wolnych terminów.

Aby zwiększyć swoje zyski FIFA zadecydowała, że na Mistrzostwach Świata 2026 roku w USA, Kanadzie i Meksyku zagra aż 48 drużyn. Poziom sportowy dramatycznie spadnie, ale więcej kibiców, reprezentacji uczestniczących w finałach, wykupi dostęp do platformy FIFA+. Spodziewany jest gigantyczny zarobek dla FIFA.

Archiwa i mniej atrakcyjne mecze.

FIFA udostępni przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze 2022 zestaw zarejestrowanych spotkań ze wszystkich rozegranych dotychczas mundiali. Platforma nie pokaże meczów na żywo z Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku.
W 2022 roku platforma FIFA+ pokaże na żywo ponad 40 tysięcy meczów kobiet i mężczyzn z każdego zakątku świata. Oczywiście nie będzie tam meczów z najlepszych europejskich lig.
Wśród transmisji na żywo z Europy można znaleźć w ofercie duńską Superligę, łotewską Virslīgę, słowacką Fortuna Ligę, irlandzką Premiership, szwajcarską Super League, polską Ekstraklasę (niedostępna do obejrzenia na terenie Polski), norweską Eliteserien.

Dostępność platformy FIFA+.

Platforma FIFA+ jest dostępna w przeglądarkach internetowych pod adresem www.fifa.com/fifaplus, na smartfonach i tabletach z iOS i Android, a wkrótce mają do nich dołączyć kolejne urządzenia. FIFA+ jest oferowana na razie w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, portugalskiej i hiszpańskiej.

© (MARB)