Mundial 2030. Początek w Urugwaju.

Mundial 2030 roku rozpocznie się w Urugwaju, a zakończy w Europie (Hiszpania, Portugalia) i Afryce (Maroko). FIFA zdecydowała, że turniej wystartuje w Ameryce Południowej. To gest dla uczczenia jubileuszu stulecia piłkarskich mistrzostw świata. Po jednym meczu zorganizują Urugwaj, Argentyna i Paragwaj. Zagrają w nich gospodarze. Potem wszyscy przeniosą się do Europy.

Lipiec 1930 roku. Urugwaj, Montevideo. Stadion Centenario. 93 tysiące widzów. Finał Mistrzostw Świata: Urugwaj-Argentyna 4-2.

Urugwaj 1930. Pierwsze mistrzostwa świata.

Pierwszy w historii Mundial rozegrano w Urugwaju w lipcu 1930 roku. Wzięło w nim udział 13 reprezentacji, w tym 4 drużyny z Europy. Mecz finałowy był wewnętrzną sprawą reprezentantów Ameryki Południowej. W stolicy Urugwaju Montevideo na legendarnym stadionie Centenario w obecności 93 tysięcy widzów (chętnych było trzy razy więcej) Urugwaj pokonał Argentynę 4-2 i został pierwszym mistrzem świata.

Zwycięska jedenastka została narodowym bohaterem. Tylko jedenastu piłkarzy, bo w tamtym czasie nie można było przeprowadzać zmian podczas meczu. Symbol piłkarskiej wielkości statuetka Złotej Nike nazwana Pucharem Rimeta została w Urugwaju. Królem strzelców turnieju został Argentyńczyk Stabile z 8 golami, a wicekrólem Urugwajczyk Cea z 5 golami. Wbrew sceptykom turniej zakończył się wielkim sukcesem finansowym. Do kieszeni organizatorów trafiło aż 255 tysięcy dolarów. Jak na tamte czasy były to gigantyczne pieniądze.

© (MARB)