Piłkarska Superliga. Nowe rozdanie.

Piłkarska Superliga. Kiedy powstanie ? Wielka rewolucja w europejskiej piłce nożnej rodzi się w bólach. Są kolejne próby. Aż któraś „wypali”, bo jak powiedział prezes Realu Madryt : „Liga Mistrzów zaczyna się tak naprawdę od ćwierćfinałów, wcześniej jest nuda i brak emocji. Superliga będzie ciekawa od początku do końca”.

Nowe rozdanie.

Według gazety „The Telegraph” trzy najbardziej zdeterminowane kluby, czyli FC Barcelona, Real Madryt i Juventus Turyn kontaktowały się z prawie 50 czołowymi europejskimi klubami w sprawie utworzenia nowych rozgrywek. W ich imieniu firma A22 Sports Management zajmuje się obecnie sprawami Superligi.

Od października 2022 roku, dyrektor generalny A22 Sports Bernd Reichart rozmawiał z prawie 50 europejskimi klubami i zainteresowanymi stronami. Zdecydowana większość z nich podziela ocenę, że fundamenty europejskiej piłki nożnej są zagrożone i nadszedł czas na zmiany. Wiele klubów jest na tak, ale na razie nieoficjalnie. Decyzja sądu, że kluby założycielskie Superligi nie mogą być karane przez UEFA, pobudziła ich do działania.

Nowy projekt. Więcej klubów.

Zgodnie z nowym projektem w Superlidze będzie brać udział 64 zespołów, które zostaną podzielone na kilka dywizji. Każdy z uczestników rozegrałby co najmniej 14 meczów w sezonie. To więcej niż dzisiaj potrzeba do wygrania Ligi Mistrzów. Więcej meczów to więcej kasy dla klubów. Rozgrywki nie będą kolidowały z ligami krajowymi.

Zrezygnowano ze stałych członków, więc kluby założycielskie także będą mogły odpaść z tych rozgrywek. Superliga ma być przede wszystkim konkurencją dla Ligi Mistrzów. Ciekawe, jak miałyby wyglądać eliminacje do Superligi oraz czy mistrz Polski miałby jakiekolwiek szanse powalczyć co roku. Może kiedyś się uda…

Fot. Pixabay License.

Trybunał Sprawiedliwości zadecyduje.

Najważniejsza decyzja dotycząca Superligi zapadnie jeszcze w grudniu 2023 roku w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Firma A22 zakwestionowała prawo FIFA i UEFA do blokowania tworzenia rozgrywek Superligi twierdząc, że obie federacje w nieuczciwy sposób zmonopolizowały rynek piłkarski. Gdyby Trybunał podzielił ten pogląd, to rewolucja stałaby się faktem. Włodarze Superligi zakładają, że nowe rozgrywki mogą ruszyć w sezonie 2025/2026.

Sponsorzy i gigantyczna kasa.

Potencjalni sponsorzy nowych rozgrywek, w tym firmy z nowojorskiej Wall Street, zgromadzili fundusze w wysokości kilkunastu miliardów dolarów. Głównym sponsorem może być amerykański gigant bankowy JP Morgan. To jedna z największych firm finansowych świata, więc kwota kilku mld dolarów nie stanowi dla niej wyzwania.

Prezes LaLigi krytykuje.

Prezes ligi hiszpańskiej Javier Tebas napisał na Twitterze: „Superliga to wilk, który dziś przebiera się za babcię, żeby oszukać europejską piłkę nożną, ale jego nos i jego zęby są bardzo duże. Cztery dywizje w Europie? Oczywiście pierwsza dla nich, podobnie jak w reformie z 2019 r. Rządy klubów? Oczywiście, ale tylko tych dużych”.

© (MARB)