Arsenal FC grał znakomicie w sezonie 2022/2023, ale na finiszu przegrał z najlepszą drużyną na świecie, czyli Manchesterem City Pepa Guardioli. Jeszcze w kwietniu „Kanonierzy” mieli dziewięć punktów przewagi na „Obywatelami”. Zbyt „krótka” ławka rezerwowych i seria kontuzji spowodowała serię porażek i remisów na finiszu rozgrywek. Arteta przeprowadzał najmniej zmian w całej Premier League. A City wygrywało wszystko, co było do wygrania.
Przegrana boli, bo Arsenal grał znakomity futbol. Widowiskowy i skuteczny. Ostatni raz tak dobrze było w mistrzowskim sezonie 2003/2004. Wtedy też piłkarskie gwiazdy Arsena Wengera były podziwiane przez kibiców na całym świecie. Menedżer Mikel Arteta zbudował przez trzy lata znakomitą drużynę. To „maszynka” do wygrywania meczów i jednocześnie najmłodszy zespół w Premier League.
Nawet Mundialowa przerwa nie wybiła „Kanonierów” z rytmu. Nie zwolnili tempa i zadziwiali znakomitą formą. Intensywność gry była na najwyższym poziomie. W styczniu po rewelacyjnych meczach pokonali na wyjeżdzie 2-0 Tottenham i wygrali u siebie 3-2 z Manchesterem United. Cóż to były za znakomite widowiska.
Przemiana Stana Kroenke.
W sezonie 2022/2023 kibice Arsenalu po wielu latach upokorzeń znowu chodzili z wysoko podniesionymi głowami. Właściciel klubu amerykański miliarder Stanley Kroenke jest na liście 400 najbogatszych ludzi świata. Jego majątek jest wart ponad 7 miliardów funtów. W 2007 roku został większościowym udziałowcem Arsenalu, czyli od tego czasu samodzielnie rządzi klubem. Jego żona jest dziedziczką sieci supermarketów Wal – Mart.
Niechęć Kroenke do dużych transferów spowodowała, że ten kiedyś czołowy klub w Europie spadał coraz niżej. Stał się tylko średniakiem. Przez 14 lat (2007-2021) Arsenal ani razu nie był mistrzem Anglii i nie odniósł także sukcesów w europejskich pucharach. „Fala” wzburzenia kibiców była coraz większa. Żądali odejścia Kroenke.
Ten „smutny serial” może trwałby dłużej, ale wielka presja na właściciela i coraz bardziej radykalne protesty przyniosły skutek. Kroenke zmienił biznes plan się i zaczął wreszcie wydawać dużą kasę na wzmocnienie swojego zespołu piłkarskiego w Europie, bo na swoje kluby w Ameryce nigdy nie oszczędzał. A jest właścicielem klubu Denver Nuggets, grającego w NBA oraz klubu hokejowego Colorado Avalanche, grającego w NHL.
Młode „gwiazdy” Kanonierów.
Norweg Martin Odegaard wykupiony z madryckiego Realu jest liderem środka pola i rewelacją Premier League. Wielką gwiazdą zespołu jest znakomity brazylijski drybler Gabriel Martinelli. Świetnie wkomponował się w zespół napastnik Gabriel Jesus. Ten Brazylijczyk kupiony z Manchesteru City zarabia najwięcej w drużynie(260 tysięcy funtów tygodniowo).
Znakomicie grali wychowankowie klubu: Bukayo Saka, Smith Rowe, Eddie Nketiah. W maju 2023 roku Arsenal oficjalnie potwierdził podpisanie nowego kontraktu z Bukayo Saką. 21-latek przedłużył umowę do 2027 roku, która gwarantuje mu zarobki na poziomie 15 milionów funtów rocznie. Zatrzymanie na dłużej jednego z najlepszych prawoskrzydłowych na świecie to duży sukces. W zakończonym sezonie Saka strzelił 13 goli i zanotował 11 asyst.
Większość transferów klubu z północnego Londynu była udana. Kupiono za nie małe pieniądze obrońców: Tierney’a (25 mln funtów) z Celticu, White’a (50 mln funtów), Gabriela z Lille, Salibę z francuskiego AS Saint-Etenne, Zinczenkę z Manchesteru City.
Jakub Kiwior w Arsenalu.
Jakub Kiwior został w styczniu 2023 roku nowym zawodnikiem Arsenalu. Reprezentant Polski za 25 mln euro zamienił włoską Spezię Calcio na czołowy klub Premier League. 22-letni środkowy obrońca był podstawowym zawodnikiem w reprezentacji Polski na mundialu w Katarze, gdzie zagrał cztery mecze. W Arsenalu zarabia około 40 tysięcy funtów tygodniowo. Kuba podpisał 5,5-letnią umowę ważną do czerwca 2028 roku. Wystąpił w kilku meczach. Na razie nie wygląda to za dobrze.
Menedżer Mikel Arteta.
Hiszpan Mikel Arteta został menedżerem Arsenalu w połowie sezonu 2019/2020. Wcześniej był piłkarzem „Kanonierów” przez pięć lat. Arsene Wenger sprowadził go z Evertonu. Grał w pomocy i nosił opaskę kapitana drużyny. Po zakończeniu kariery był przez trzy lata asystentem Pepa Guardioli w Manchesterze City. Dużo się nauczył od swojego mistrza. Teraz przywraca świetność Arsenalu.
Nadeszły lepsze czasy dla „Kanonierów”. Ostatni raz Arsenal był mistrzem Anglii w 2004 roku. Dawno temu. Arteta ma otrzymać prawie 200 milionów funtów na transfery przed sezonem 2023/2024. Wszystko wyglądałoby bardzo optymistycznie w walce o tytuł, gdyby nie znakomity Manchester City.
Najlepsi w Premier League.
W sezonie 2022/2023 o miano najlepszego zawodnika (MVP) rywalizowało siedmiu zawodników. Nominowani zostali znakomici piłkarze: Erling Haaland, Kevin De Bruyne (Manchester City), Harry Kane (Tottenham), Kieran Trippier (Newcastle United), Bukayo Saka, Martin Odegaard (Arsenal) oraz Marcus Rashford (Manchester United). W głosowaniu brali udział kibice, kapitanowie wszystkich drużyn Premier League oraz eksperci wybrani przez ligę. Zwycięzcą został 22-letni Erling Haaland. W swoim debiutanckim sezonie Norweg został królem strzelców. Zdobył rekordowe 36 bramki i miał osiem asyst.
© (MARB)
Liga angielska. Prawa telewizyjne na lata 2022 – 2028.