Liga hiszpańska. Prawa telewizyjne na lata 2021 – 2026.

Władze ligi hiszpańskiej sprzedawały prawa telewizyjne aż na pięć lat. To nowość. Dotychczas sprzedawano te prawa tylko na trzy lata. Zmiany wprowadzone przez rząd hiszpański do dekretu królewskiego usunęły ten limit czasowy. Ale to nie jest przymus dla telewizji na całym świecie. Można było kupić te prawa na 3 lub 5 lat. W Polsce kupiono na 5 lat.

Liga hiszpańska w Eleven Sports i Canal +Polska.

Eleven Sports i Canal + Polska wygrały przetarg na pokazywanie meczów ligi hiszpańskiej (LaLiga) w Polsce przez kolejnych 5 sezonów: od sezonu 2021/2022 do sezonu 2025/2026. Eleven Sports i CANAL+ będą pokazywać na żywo ekskluzywnie po pięć spotkań hiszpańskiej ekstraklasy w każdej kolejce i dzielić się meczami, korzystając naprzemiennie z prawa pierwszego wyboru. Wyjątkiem od tej reguły będą konfrontacje pomiędzy Realem Madryt a FC Barceloną, czyli słynne El Clásico, które będzie można oglądać w obu stacjach.

Czyli od sezonu 2022/2023 Canal+Polska pokaże 19. ligowych meczów FC Barcelony, a Eleven Sports pokaże także 19. ligowych meczów FC Barcelony. Po transferze Lewandowskiego pierwszy wybór oznacza tylko Barcelonę, a nie Real lub Barcelonę, jak było w poprzednim sezonie.

Nowa umowa nakłada obowiązek transmitowania wybranego przez Eleven Sports i CANAL+ jednego meczu  drugiej ligi hiszpańskiej. Wspólne wykorzystanie praw telewizyjnych do ligi hiszpańskiej jest efektem zawarcia przez Eleven Sports pięcioletniej umowy licencyjnej z LaLiga i udzielenia stosownej sublicencji CANAL+. Jak to bywa w zwyczaju polskich telewizji , nie podano kwoty za jaką kupiono te prawa na 5 lat.

Robert Lewandowski w FC Barcelona.

Robert Lewandowski został piłkarzem FC Barcelona w lipcu 2022 roku. Jest pierwszym Polakiem w historii, który zagra w katalońskim klubie. Łączna kwota transferu z Bayernu Monachium wyniosła 50 mln euro (45 mln stałej kwoty plus 5 mln zmiennych).

Transfer do FC Barcelony jest korzystny dla Lewandowskiego, bo nawet jeśli w swoim nowym klubie zarobi mniej niż w Bayernie, to w jego kontraktach reklamowych stawki wzrosną kilkukrotnie. FC Bayern nigdy nie będzie FC Barceloną czy Realem, bo to inny lepszy świat, znacznie wyższa półka marketingowa. Znalazły się tam dzięki świetnym wynikom w ostatnich dwóch dekadach. Wygrywały wielokrotnie Ligę Mistrzów. Co najważniejsze liga hiszpańska (LaLiga) jest znacznie popularniejsza i bardziej oglądana na świecie niż niemiecka Bundesliga.

FC Barcelona jest dużo popularniejsza niż FC Bayern na całym świecie. Tak jest w Azji, Ameryce Południowej i Północnej, w Afryce i na Antypodach. Kibice z Japonii, Korei Południowej czy Chin regularnie są na meczach w Barcelonie.

Robert Lewandowski przechodząc do FC Barcelona zyskał status piłkarza z wyższej sfery. Dla globalnego kibica piłkarskiego Bayern Monachium to wielka marka, ale jest kilka większych, a wśród nich FC Barcelona. Ten transfer jest właściwym krokiem, a Lewandowski robi go w ostatnim momencie, w którym mógł go wykonać.

FC Barcelona to pięciokrotny triumfator Ligi Mistrzów w latach 1992, 2006, 2009, 2011, 2015 oraz 26-krotny mistrz Hiszpanii. Liga hiszpańska gra od 1929 roku. Tylko raz w historii rozgrywki zostały przerwane w latach 1937-1939 z powodu wojny domowej. FC Barcelona ma 340 milionów kibiców na całym świecie. Tak wynika z raportu opublikowanego przez agencję Euromericas Sport Marketing.

Oglądalność FC Barcelona w polskiej telewizji.

Spotkanie ligi hiszpańskiej Realu Sociedad z FC Barceloną (20 sierpnia 2022), które zakończyło się wygraną zespołu z Katalonii 4:1 (dwie bramki Lewandowskiego) oglądało w Eleven Sports średnio 513 tys. widzów. „To historyczny rekord, jeśli chodzi o transmisje meczów ligi hiszpańskiej w kanałach Eleven Sports” – informuje nadawca. Wcześniej mecz FC Barcelona – Rayo Vallecano przyciągnął do Canal+ Sport średnio 341 tys. płacących widzów.

Wielka kasa w LaLiga.

Za sezon 2018 / 2019 kluby LaLigi zarobiły z tytułu praw telewizyjnych krajowych i międzynarodowych 1 miliard 420 milionów euro ( 1,59 mld. USD ). Jest oczywiste , że główna w tym zasługa FC Barcelony i Realu Madryt. To te dwa wielkie kluby i ich wielkie gwiazdy generują tak wielkie zyski. Zyskują na tym wszystkie 20 klubów w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Puchar Króla w Telewizji Polskiej.

Copa del Rey , czyli Puchar Króla w Hiszpanii będzie pokazywała tylko Telewizja Polska. TVP posiada prawa do Pucharu Hiszpanii na trzy sezony: 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025. Rozgrywki o Puchar Króla rozpoczynają się zawsze w październiku, ale najlepsze hiszpańskie kluby z LaLiga zaczynają rywalizację dopiero w styczniu każdego roku. Mecze Pucharu Króla będą dostępne także na stronie internetowej tvpsport.pl oraz powiązanych aplikacjach mobilnych oraz smart TV.

© ( MARB )