Luigi „Gigi” Riva. Pożegnanie supersnajpera.

Włochy pożegnały legendarnego piłkarza Luigiego „Gigi” Rivę. Był symbolem Cagliari i Sardynii. Na pogrzebie w Cagliari pojawiło się ponad 30 tysięcy osób (25 stycznia 2024 roku) z flagami i szalikami „Czerwono-niebieskich”. Trumnę z ciałem zmarłego 79-latka niosły legendy włoskiej piłki nożnej: Gianluigi Buffon, Fabio Cannavaro i Gianfranco Zola.

Gigi Riva jest najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Włoch. W latach 1965-1974 zdobył dla niej 35 bramek w 42 meczach. Całą karierę był związany z Cagliari Calcio. Spędził w klubie blisko 15 lat i poprowadził go do jedynego „Scudetto” w historii.

Fot. Pixabay License.

Swój największy sukces Riva osiągnął w 1968 roku. Reprezentacja Włoch z nim w składzie zdobyła mistrzostwo Europy. Dwa lata później Italia wywalczyła wicemistrzostwo świata. W 1970 roku na mundialu w Meksyku Riva strzelił ważnego gola w dramatycznym półfinale z RFN wygranym 4-3 po dogrywce. W finale Włochy przegrały ze znakomitą Brazylią Pelego 1-4. To były zresztą jedne z najlepszych mistrzostw świata w historii. Grała tam plejada gwiazd futbolu.

Riva niemal całą karierę związał z Cagliari, które w sezonie 1969/1970 poprowadził do jedynego w historii mistrzostwa Włoch. Był dyrektorem reprezentacji Włoch na mundialu w 2006 roku, na którym drużyna prowadzona przez Marcello Lippiego zdobyła złoto.