Pulsoksymetr. Niezbędny dla mających problemy z płucami.

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru zawartości tlenu we krwi, czyli tak zwanej saturacji. To urządzenie mierzące poziom natlenowania krwi jest niezbędne dla osób , które mają problemy z płucami i zaburzenia oddychania. Zdrowy człowiek powinien mieć saturację powyżej 95 procent. Pulsoksymetry znalazły także zastosowanie w kontrolowaniu przebiegu choroby COVID-19.
Pomiar jest nieinwazyjny (następuje przez skórę) i bezbolesny.

Pulsoksymetr. Niezbędny dla osób mających problemy z płucami i oddychaniem.

Innym dodatkowym parametrem mierzonym przez pulsoksymetr jest częstotliwość pracy serca, czyli puls. Pulsyksometria pozwala na ocenę stanu chorego z podejrzeniem chorób układu oddechowego, przebiegających z objawami niewydolności oddechowej (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz niedotlenienia organizmu.

Norma saturacji , czyli wysycenia krwi tlenem.

Norma saturacji u osoby zdrowej oscyluje na poziomie 95-99%. Wartości te są nieco niższe u osób starszych (wynik prawidłowy mieści w granicy to 93-95%), a także u palących. Jeżeli saturacja jest niższa niż 90%, mamy do czynienia z niedotlenieniem organizmu. Niska saturacja to zagrożenie zdrowia i życia, dlatego wymaga pilnej interwencji medycznej.

Pulsoksymetr. Łatwy pomiar.

Mierzenie saturacji w domu możliwe jest dzięki urządzeniom przenośnym – nadgarstkowym oraz napalcowym. Z uwagi na prostotę i wygodę użytkowania największą popularnością cieszą się pulsoksymetry napalcowe, które mierzą saturację zaledwie w kilka sekund. Niewielki aparat zakładany jest na palec wskazujący prawej lub lewej ręki. Przed przystąpieniem do badania zaleca się usunięcie opatrunków, skrócenie paznokci, a także zmycie lakieru czy zdjęcie tipsów. Palec powinien być suchy i ciepły – zmarznięte dłonie należy wcześniej ogrzać. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wynik badania pulsoksymetrem będzie w pełni miarodajny. Do pomiaru saturacji u najmłodszych dzieci służą specjalne aparaty pediatryczne. Pulsoksymetr dla niemowląt ma zazwyczaj postać opaski zapinanej na rzep i zakładany jest na stopę lub nadgarstek.

Pulsoksymetr. Cena.

Pulsoksymetr na palec pozwalający na pomiar saturacji krwi w warunkach domowych można nabyć już za mniej niż 100 zł. Średnia cena zakupu pulsoksymetru napalcowego waha się od 100 do 200 zł. Pulsoksymetry są także od kilku lat montowane na niektórych inteligentnych opaskach, smartwatchach lub smartfonach. Ale w tym przypadku producenci podkreślają, że ich gadżety nie są typowymi urządzeniami medycznymi. Podawane przez nich wyniki nie są precyzyjne, a wskazania powinno się traktować jako ogólną wskazówkę.

© (MJ)