Szuchewycz. Zniszczone muzeum zbrodniarza.

1 stycznia 2024 roku wojska rosyjskie za pomocą dronów zaatakowały obwód lwowski. Szczątki jednego z bezzałogowców zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą spadły na muzeum UPA Romana Szuchewycza we Lwowie. Budynek uległ znacznym zniszczeniom, pozostały jedynie fragmenty spalonych ścian. Mer Lwowa Andrij Sadowy bardzo nad tym ubolewał.

Zbrodnie UPA.

Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) była formacją zbrojną stworzoną przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) pod koniec 1942 roku i przez nią kierowana. Działała głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Potoczna nazwa „banderowcy” pochodzi od nazwiska przywódcy Stepana Bandery. Rzezie rozpętane przez bulbowców i banderowców spowodowały śmierć ponad 130 tysięcy Polaków. Bandami UPA bezpośrednio dowodził Roman Szuchewycz ps.”Taras Czuprynka”.

Bandyci z UPA. Od lewej: dowódca band UPA zbrodniarz Roman Szuchewycz – krwawy dyktator OUN-UPA”, Dmytro Hrycaj i Kateryna Meshko (listopad 1943). Dokonali masakry na Wołyniu i Wschodniej Galicji. Zamordowali ponad 130 tysięcy Polaków. (Fot. Domena publiczna)

Zbrodniarz Szuchewycz.

Roman Szuchewycz to ukraiński zbrodniarz wojenny i ludobójca.Był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku, Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach i Polakach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. Roman Szuchewycz to ukraiński zbrodniarz wojenny i ludobójca.

W latach 1941-1942 Roman Szuchewycz dowodził oddziałami ukraińskimi, które współpracowały z hitlerowskimi Niemcami. Od 1943 r. był dowódcą zbrojnego ramienia OUN, Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała masowych mordów na około 130 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

Przypisuje się mu bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu w sprawie rzezi wołyńskiej. – „Zdecydowana większość ofiar to ofiary nie od kuli, nie od broni palnej, tylko ofiary, które zamęczono przy pomocy narzędzi gospodarskich – siekier, wideł, drągów, młotków do uboju bydła” – mówi Bartosz Januszewski z Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Polskie ofiary zbrodniarzy z UPA na Wołyniu (1943/44 rok). (Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Poroszenko sfinansuje odbudowę.

Szuchewycz i Bandera są uznawani za bohaterów na Ukrainie.
Fundacja byłego prezydenta Ukrainy, milionera Petra Poroszenki, sfinansuje odbudowę muzeum dowódcy UPA Romana Szuchewycza, które zostało zniszczone przez Rosjan. Według niego Szuchewycz był „osobą niezwykłą”, ponieważ „stworzył pierwszy ukraiński biznes w Galicji i finansował Ukraińską Powstańczą Armię”. Poroszenko, który w 2014 roku został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego Orderem Orła Białego, będzie odbudowywał muzeum ludobójców Polaków. Dramat.