Liga Mistrzów UEFA. Nowy format od sezonu 2024/2025.

Liga Mistrzów UEFA zagra w nowym formacie od sezonu 2024/2025. Będzie jedna liga złożona ze wszystkich 36. rywalizujących klubów. Zniknie podział na grupy. To ważna zmiana, bo umożliwi to czterem kolejnym zespołom możliwość rywalizacji z najlepszymi klubami w Europie. Mecze planowane są we wtorki, środy i czwartki.

Więcej klubów , więcej meczów , jedna grupa.

Liga Mistrzów zostanie powiększona z 32. do 36. drużyn od sezonu 2024/2025. Będzie tylko jedna tabela składająca się ze wszystkich 36. drużyn. Drużyny zostaną podzielone na cztery koszyki według współczynników klubowych w celu ustalenia terminarza.

Każda drużyna zagra na jesieni 8. meczów z 8. różnymi zespołami, z których połowę meczów zagra u siebie, a połowę na wyjeździe. W nowym formacie każda drużyna w fazie ligowej rozegra o dwa mecze więcej niż ma to miejsce obecnie. Będzie osiem meczów zamiast obecnych sześciu.

Daje to klubom możliwość rywalizacji się z większą liczbą przeciwników – a także zwiększa perspektywę kibiców, którzy już w fazie ligowej będą mogli częściej oglądać najlepsze drużyny w Europie. Czyli już na jesieni będzie mnóstwo atrakcyjnych pojedynków na szczycie pomiędzy czołowymi klubami z najlepszych lig. Nowy format powinien oznaczać, że do ostatniej rundy będzie trwała zacięta rywalizacja o awans i będzie dużo emocji.

Cztery dodatkowe miejsca. Zyskają najsilniejsi.

Kwalifikacje do Ligi Mistrzów będą nadal rozgrywane w lipcu i sierpniu. Będą uwzględniać pozycję klubu w rozgrywkach ligowych w poprzednim sezonie oraz miejsce w rankingu klubowym UEFA. Dodatkowe cztery miejsca dostępne od sezonu 2024/25 zostaną przydzielone według trzech różnych kryteriów:
Jedno z dodatkowych miejsc otrzyma klub, który zajął trzecie miejsce w rozgrywkach ligowych federacji będącej na piątej pozycji w pięcioletnim rankingu federacji narodowych UEFA. Obecnie to francuska Ligue 1.

Drugie dodatkowe miejsce zostanie przyznane mistrzowi krajowemu, zwiększając z czterech do pięciu liczbę klubów kwalifikujących się na tak zwanej „ścieżce mistrzów”. To większa szansa awansu dla mistrza Polski.


Miejsce trzecie i czwarte będzie przyznawane dwóm klubom o najwyższych współczynnikach klubowych, które nie zakwalifikowały się automatycznie do fazy Ligi Mistrzów, ale zakwalifikowały się do fazy kwalifikacji Ligi Mistrzów lub Ligi Europy/Ligi Konferencji Europy.

Czyli z czterech dodatkowych miejsc w Lidze Mistrzów UEFA aż trzy dostaną kluby z najbogatszych (najlepszych) federacji piłkarskich w Europie. Dla „maluczkich”, takich jak Polska, przydzielono dodatkowo tylko jedno miejsce w eliminacjach tak zwanej „ścieżki mistrzów”. Dobre i to.

Faza pucharowa po staremu , czyli 16 drużyn.

Wyniki wszystkich meczów jesiennych zadecydują o końcowej tabeli składającej się z 36. drużyn. Osiem najlepszych drużyn automatycznie awansuje do fazy pucharowej na wiosnę. Drużyny, które ukończą jesienną fazę ligową na miejscu od 25. do 36. zostaną wyeliminowane z rozgrywek, czyli już w grudniu odpadnie 12. drużyn.

Te drużyny, które znajdą się między 9. a 24. miejscem w tabeli, wejdą do rundy play-off. Ci, którzy zajęli miejsce między 9. a 16. zostaną rozstawieni w losowaniu play-off, co oznacza, że ​​zmierzą się z drużyną zajmującą miejsce od 17 do 24. i będą gospodarzami w meczu rewanżowym.

Osiem klubów, które zwyciężą w 1/16 play-off, przejdzie następnie do 1/8 finału, gdzie każdy z nich zmierzy się z jednym z ośmiu najlepszych klubów jesiennej fazy ligowej. Przegrani zagrają w fazie pucharowej Ligi Europy.
Począwszy od 1/8 finału, rozgrywki będą kontynuowane w dotychczasowym formacie rund pucharowych, prowadzących do finału rozgrywanego w neutralnym miejscu wybranym przez UEFA.

Co nowy format Ligi Mistrzów oznacza dla kibiców ?

Nowy format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025 oznacza więcej możliwości zobaczenia najlepszych europejskich drużyn grających ze sobą już w fazie ligowej. Jesień już nie będzie tak nudna jak obecnie. Nowy format ligowy zapewni, że każdy wynik może radykalnie zmienić pozycję zespołu w tabeli, aż do ostatniej kolejki.

Zwycięstwo lub przegrana może zadecydować o tym, czy klub automatycznie zakwalifikuje się do finałowej szesnastki, czy wejdzie do play-offów lub zostanie wyeliminowany z rozgrywek.

Zmiany w Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy.

Oprócz Ligi Mistrzów, zmiany nastąpią zarówno w Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Także od sezonu 2024/2025. W fazie ligowej Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy wystąpi 36 drużyn. Wszystkie drużyny będą występować w jednej lidze. Każda drużyna występująca w Lidze Europy rozegra osiem meczów – cztery u siebie i cztery na wyjeździe. W Lidze Konferencji Europy będzie to sześć spotkań – trzy u siebie i trzy na wyjeździe.

Osiem najlepszych drużyn w tabeli 36-drużynowej awansuje do 1/8 finału danych rozgrywek. Drużyny z miejsc 9-24 wystąpią w 1/16 finału. Wygrani awansują do 1/8 finału. Przegrani w Lidze Mistrzów trafią do Ligi Europy, natomiast przegrani w Lidze Europy trafią do Ligi Konferencji Europy.

Co to oznacza dla polskich klubów ?

Obecnie w eliminacjach Ligi Mistrzów lub Ligi Europy może wystąpić tylko jedna drużyna z Polski, czyli tylko mistrz Polski. 2 i 3 drużyna z Ekstraklasy oraz zdobywca Pucharu Polski mogą grać tylko w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, gdzie jest najmniejsza kasa.

Od 2024 roku w nowym formacie polskie kluby będą miały nieco większe szanse w europejskich pucharach dzięki reformie Ligi Mistrzów. Ze eliminacji Ligi Mistrzów ścieżki mistrzowskiej dla słabszych krajów, w tym mistrza Polski, aż 5. klubów będzie miało szansę dostać się do raju, czyli do elitarnej fazy ligowej 36 klubów. To jedno miejsce więcej niż obecnie.

Wicemistrz kraju z pierwszych 33 federacji rankingu klubowego UEFA będzie walczył w eliminacjach Ligi Europy, a nie Ligi Konferencji Europy jak teraz. To niezwykle istotna, ważna zmiana, szczególnie dla drużyn z Ekstraklasy.

Wicemistrz Polski będzie miał sporą szansę na grę w eliminacjach Ligi Europy, ponieważ na ten moment, czyli w połowie 2022 roku, Polska w rankingu UEFA zajmuje 28. miejsce, a więc znajduje się w przedziale gwarantującym jedno miejsce w eliminacjach Ligi Europy.
Ale te wszystkie zmiany będą miały jakiekolwiek znaczenie dla polskiej piłki tylko wtedy, jeżeli podniesie się poziom polskiej Ekstraklasy.

© (MARB)