Liga Mistrzów UEFA. Nowy format od sezonu 2024/2025.

Liga Mistrzów UEFA będzie miała nowy format od sezonu 2024/2025. Kluczową zmianą w reformach ogłoszonych przez Komitet Wykonawczy UEFA jest odejście od otwierającej w obecnym formacie 32-zespołowej fazy grupowej. Obecnie sezon Ligi Mistrzów rozpoczyna się od podzielenia uczestników na osiem grup po cztery zespoły. Od sezonu 2024/25 będzie jedna grupa złożona ze wszystkich 36 rywalizujących klubów. To ważna zmiana, bo umożliwi to czterem kolejnym zespołom możliwość rywalizacji z najlepszymi klubami w Europie. Mecze będą odbywały się we wtorki, środy i czwartki.

Więcej klubów , więcej meczów , jedna grupa.

Liga Mistrzów zostanie powiększona z 32. do 36. drużyn od sezonu 2024/2025. W nowym formacie każda drużyna w fazie grupowej rozegra o cztery mecze więcej niż ma to miejsce obecnie. Będzie dziesięć meczów zamiast obecnych sześciu. Drużyny nie będą już grać dwa razy z trzema przeciwnikami – u siebie i na wyjeździe – ale zamiast tego zmierzą się z 10. różnymi zespołami, z których połowę zagrają u siebie, a połowę na wyjeździe. Daje to klubom możliwość sprawdzenia się z szerszą gamą przeciwników – a także zwiększa perspektywę kibiców, którzy już w fazie grupowej będą mogli częściej oglądać najlepsze drużyny w Europie. Nowy format powinien oznaczać, że do ostatniej rundy będzie trwała zacięta rywalizacja o awans i będzie dużo emocji.

Liga Mistrzów UEFA. Nowy format od sezonu 2024/2025.

Cztery dodatkowe miejsca. Zyskają najsilniejsi.

Kwalifikacje do Ligi Mistrzów będą nadal rozgrywane w lipcu i sierpniu i będą uwzględniać pozycję klubu w rozgrywkach ligowych w poprzednim sezonie oraz miejsce w rankingu klubowym UEFA. Dodatkowe cztery miejsca dostępne od sezonu 2024/25 zostaną przydzielone według trzech różnych kryteriów:
Jedno z dodatkowych miejsc otrzyma klub, który zajął trzecie miejsce w rozgrywkach ligowych federacji będącej na piątej pozycji w rankingu federacji narodowych UEFA.
Drugie dodatkowe miejsce zostanie przyznane mistrzowi krajowemu, zwiększając z czterech do pięciu liczbę klubów kwalifikujących się na tak zwanej „ścieżce mistrzów”. To większa szansa awansu dla mistrza Polski.
Miejsce trzecie i czwarte będzie przyznawane dwóm klubom o najwyższych współczynnikach klubowych, które nie zakwalifikowały się automatycznie do fazy Ligi Mistrzów, ale zakwalifikowały się do fazy kwalifikacji Ligi Mistrzów lub Ligi Europy/Ligi Konferencji Europy. Czyli z czterech dodatkowych miejsc w Lidze Mistrzów UEFA aż trzy dostaną kluby z najbogatszych (najlepszych) federacji piłkarskich w Europie. Dla „maluczkich”, takich jak Polska, przydzielono dodatkowo tylko jedno miejsce w eliminacjach tak zwanej „ścieżki mistrzów”. Dobre i to.

Faza pucharowa po staremu , czyli 16 drużyn.

Wyniki wszystkich meczów zadecydują o ogólnym rankingu w nowej lidze. Osiem najlepszych drużyn automatycznie awansuje do fazy pucharowej na wiosnę. Te drużyny , które znajdą się między dziewiątym a 24.miejscem w tabeli, wejdą do rundy play-off. Ci, którzy zajęli miejsce między dziewiątym a 16. miejscem, zostaną rozstawieni w losowaniu play-off, co oznacza, że ​​zmierzą się z drużyną zajmującą od 17 do 24. miejsce i będą gospodarzami w meczu rewanżowym. Drużyny, które ukończą fazę grupową na 25. miejscu lub niżej, zostaną wyeliminowane z rozgrywek, czyli odpadnie 12. drużyn. Nie będzie już przeniesienia do Ligi Europy UEFA. Osiem klubów, które zwyciężą w play-off, przejdzie następnie do 1/8 finału, gdzie każdy z nich zmierzy się z jednym z ośmiu najlepszych klubów w fazie grupowej.
Począwszy od 1/8 finału, rozgrywki będą kontynuowane w dotychczasowym formacie rund pucharowych, prowadzących do finału rozgrywanego w neutralnym miejscu wybranym przez UEFA.

Co nowy format Ligi Mistrzów oznacza dla kibiców ?

Nowy format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025 oznacza więcej możliwości zobaczenia najlepszych europejskich drużyn grających ze sobą już w fazie grupowej. Nowy format ligowy zapewni, że każdy wynik może radykalnie zmienić pozycję zespołu w tabeli, aż do ostatniej kolejki. Zwycięstwo lub przegrana może zadecydować o tym, czy klub automatycznie zakwalifikuje się do finałowej szesnastki, czy wejdzie do play-offów lub zostanie wyeliminowany z rozgrywek.
Oprócz Ligi Mistrzów, planowane są w przyszłości zmiany zarówno w Lidze Europy, jak i Lidze Konferencji Europy, aby zastąpić kilka obecnych grup jedną dużą grupą. Nowy format będzie można dostosować w zależności od potrzeb do każdych rozgrywek, zarówno pod względem liczby drużyn, jak i liczby meczów. W UEFA trwają intensywne prace na doskonaleniem tych projektów.

© (MARB)