Ekstraklasa. Sezon 2020/2021. Podział kasy.

Ekstraklasa SA przedstawiła wynagrodzenie dla klubów Ekstraklasy za sezon 2020/21.Do podziału było 230 milionów złotych z tytułu umów mediowych i marketingowych. To podstawowy zarobek wszystkich klubów. Bez tej kasy ciężko byłoby im utrzymać się „na powierzchni”.

W sezonie 2020/21 na szczycie finansowej tabeli Ekstraklasy uplasował się mistrz Polski Legia Warszawa. Do jej kasy trafi blisko 30 mln zł. Za nią znalazły się Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa z przelewami na ponad 22 mln zł każdy. Pogoń Szczecin skończyła ligę na trzecim miejscu, ale dzięki Pro Junior System , czyli promocji występów młodych piłkarzy , zarobiła dodatkowo ponad 1,4 miliona złotych i wyprzedziła drugi w tabeli ligowej Raków Częstochowa. Pogoń podwoiła swój zarobek w porównaniu z poprzednim sezonem. A na przeciwnym biegunie jest Lech Poznań. Zaliczył największy spadek dochodów , bo aż o 10 mln. złotych.

Jak dzielona jest kasa.

Na wypłatę dla każdego klubu PKO Ekstraklasy składają się: stała kwota (6,325 milionów), dokonania z poprzednich rozgrywek (ranking historyczny), wynik sportowy (w tym premia za grę w europejskich pucharach), nagroda za pozycję w Pro Junior System (pięć klubów) oraz dodatek przekazany na testy związane z koronawirusem (125 tysięcy złotych). Tymczasem jeszcze dwa lata temu wypłaty dla klubów z czołówki tabeli miały wartość w przedziale ok. 13-16 mln zł, a połowa ligi dostawała sumy poniżej 10 mln zł na klub. Finansowo polska Ekstraklasa idzie w górę , ale sportowo spada. W rankingu UEFA Ekstraklasa jest dopiero na 30.miejscu w Europie. Nie jest dobrze.

Szczegółowy podział wynagrodzenia dla klubów Ekstraklasy w sezonie 2020/21.

Ekstraklasa w Canal+Polska do 2023 roku.

CANAL+Polska pokaże wszystkie mecze Ekstraklasy do końca sezonu 2022/2023. Telewizja Polska pokaże jeden mecz z każdej kolejki w niekodowanym kanale. Obie telewizje zapłacą klubom 225 milionów złotych rocznie plus 25 mln zł na koszty transmisji. Z tego Canal+ zapłaci około 200 mln zł , a TVP około 50 mln zł rocznie.

© (MARB)