Liga Mistrzów. Prawa telewizyjne na lata 2021 – 2024 .

UEFA prowadzi sprzedaż praw telewizyjnych do pokazywania Ligi Mistrzów , Ligi Europy i nowych rozgrywek Europa Conference League na trzy sezony 2021/2022 , 2022/2023 , 2023/2024 . To ostatnie takie rozdanie ponieważ od sezonu 2024/2025 nastąpi rewolucja w rozgrywkach Ligi Mistrzów .

Ten puchar dostaje zwycięzca Ligi Mistrzów.

Na razie sprzedaż ruszyła na najważniejszych rynkach , czyli w Wielkiej Brytanii , Francji , Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Wkrótce zacznie się w Austrii i Szwajcarii. Potem przyjdzie czas na Polskę.

Telewizja BT w Wielkiej Brytanii.

W Wielkie Brytanii wygrała telewizja kodowana BT Sport. Za trzy sezony zapłaciła 1 miliard 200 milionów funtów , czyli 400 milionów funtów za sezon. To kwota prawie taka sama jak za poprzednie trzy sezony. Szaleństwo wzrostu cen za piłkarskie prawa telewizyjne skończyło się. Następuje stabilizacja w Europie ponieważ oglądalność meczów w TV nie wzrasta , a wręcz maleje. BT Sport pokonało w przetargu SkySports i ITV.

We Francji wygrały dwie telewizje Canal+ i beIn Sport. Zapłacą rekordową sumę 375 mln euro za sezon.

W Stanach Zjednoczonych telewizja CBS zapłaci za 140 milionów dolarów za sezon pokazywania Ligi Mistrzów.

W Niemczech platforma streamingowa DAZN.

Wielka niespodzianka w Niemczech. Wygrał DAZN – platforma streamingowa oferująca transmisje sportowe na żywo po podłączeniu do Internetu. Wielkim przegranym jest Sky Deutschland. DAZN już udzieliła podlicencji amerykańskiemu gigantowi Amazon Prime Video na transmisje wtorkowe Ligi Mistrzów w Niemczech.

Władze europejskiej piłki UEFA po raz pierwszy sprzedały prawa do Ligi Mistrzów platformie streamingowej . To znak czasu i przyszłość transmisji z ważnych wydarzeń piłkarskich.

Telefonica w Hiszpanii.

W Hiszpanii ( kwiecień 2020 rok ) wygrał gigant telekomunikacyjny Telefonica , który będzie transmitował Ligę Mistrzów na zasadzie wyłączności w trzech sezonach 2021-2024. Zapłaci za to 360 milionów euro za sezon , czyli za trzy sezony zapłaci 1 miliard 80 milionów euro. Mecze będzie pokazywać ich platforma medialna Movistar+.

Platforma strumieniowa (streamingowa) DAZN nie złożyła oferty ponieważ ma problemy finansowe z powodu kryzysu epidemii koronawirusa w Europie w 2020 roku. A brak konkurencji w przetargu przekłada się na mniejsze pieniądze dla UEFA. A jeszcze kilka miesięcy temu , na jesieni 2019 roku , DAZN wygrał w Niemczech. Ale to było przed koronawirusem…

Amazon we Włoszech.

Amazon – gigant handlu detalicznego w Internecie – wygrał przetarg na kluczowy pakiet. Zapłaci 240 mln euro , czyli 80 mln euro za sezon ( pażdziernik 2020 r.). Będzie miał prawo pokazywać najlepsze mecze środowe Ligi Mistrzów we Włoszech. Oczywiście mecze pokaże jego platforma do transmisji strumieniowej Prime Video.

Na pozostałe pakiety trwa rozpatrywanie ofert.

Liga Mistrzów w polskiej telewizji.

Ciekawie będzie w Polsce. Polsat zapłacił w 2018 roku za Ligę Mistrzów około 130 milionów euro. Pokonał Canal+Polska , który wcześniej płacił około 90 mln euro. Brak dokładnych danych ponieważ w telewizje w Polsce nie ujawniają kwot płaconych za prawa sportowe. Ale nie jest tajemnicą fakt , że Polsat znacznie przepłacił za prawa. Oglądalność Ligi Mistrzów , szczególnie w fazie grupowej , nie jest wysoka. Zwycięzcę przetargu w Polsce poznamy w 2020 roku.

W przetargu wystartuje tylko dwóch poważnych graczy : Polsat i Canal+. A może dogadają się i podzielą prawami telewizyjnymi do Ligi Mistrzów ?

Prawa telewizyjne za Ligę Europy są około 10 razy tańsze od Ligi Mistrzów. Nowe rozgrywki , Europa Conference League, https://asnews.pl/pilkanozna/nowe-rozgrywki-uefa/ , to jeszcze mniejsze pieniądze. Tu już nie ma takich emocji ( finansowych) jak w Champions League.

Rewolucja od sezonu 2024 / 2025

UEFA uruchomiła własną internetową platformę streamingową OTT . To tam od sezonu 2024 / 2025 mają być pokazywane mecze zreformowanej Ligi Mistrzów i innych rozgrywek pod patronatem UEFA. Do tego czasu prawa telewizyjne w Europie (oprócz Niemiec) i USA będą mieć stacje telewizyjne. Czyli w połowie 2024 roku czeka na “trzęsienie ziemi” w piłkarskiej Europie. https://asnews.pl/pilkanozna/nowa-champions-league-od-sezonu-2024-2025/

W angielskiej Premier League też rusza platforma strumieniowa OTT od sezonu 2022/2023. https://asnews.pl/pilkanozna/premier-league-rewolucja-strumieniowa-od-sezonu-2022-23/

Pandemia , straty finansowe , opóżnienie.

Jest spore opóżnienie w sprzedaży praw TV do Ligi Mistrzów (pażdziernik 2020 r.). Dotyczy to też Polski. Wybuch pandemii koronawirusa w Europie na początku 2020 roku i zawieszenie meczów , spowodowały duże straty finansowe stacji telewizyjnych. Dlatego teraz chcą wynegocjować niższe stawki na kolejny okres. Trwają trudne negocjacje na linii UEFA – stacje telewizyjne.

Władze europejskiej piłki – UEFA – poinformowały , że pandemia koronawirusa i zmniejszenie liczby meczów w Lidze Mistrzów i Lidze Europy spowodowały straty w wysokości 660 milionów dolarów w sezonie 2019/2020. Z tego powodu przez następnych pięć sezonów pula nagród dla klubów będzie zmniejszona o kwotę , co najmniej , 660 mln dolarów. Ale , jeżeli pandemii nie uda się zatrzymać przez kilka najbliższych miesięcy , to straty klubów będą rosły do gigantycznych rozmiarów.

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.