Nowa Słupia – Droga Królewska – Święty Krzyż

Droga Królewska w Górach Świętokrzyskich prowadzi z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Tą historyczną drogą pielgrzymowali polscy królowie do relikwii Krzyża Świętego.

Pokonując ten szlak pamiętajcie , że szli tędy przed wami m.in. Władysław Jagiełło (11 razy) , Kazimierz Jagielończyk , Zygmunt Stary wraz z królową Boną , Zygmunt IV , Jan Kazimierz , Michał Korybut Wiśniowiecki i inni wielcy Polacy.

Święty Krzyż

Nowa Słupia

Nowa Słupia to miejscowość znana z Dymarek Świętokrzyskich oraz z wielkiego bohaterstwa i patriotyzmu jej mieszkańców w czasie niemieckiej okupacji. https://asnews.pl/historia/franz-wittek-polowanie-na-diabla/

Tu zaczynamy wędrówkę . Mijamy figurę pielgrzyma – Emeryka wstępując do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Można podziwiać wspaniałe naturalne lasy i pierwotną Puszczę Jodłową.

Droga Królewska

Droga Królewska to około 2 kilometry wspaniałej pieszej wędrówki. Należy pokonać różnicę wzniesień dochodzącą do 300 metrów. W połowie drogi można wypocząć przy “Buku Jagiełły”. Drzewo to ma kilkaset lat. Mijamy stacje Drogi Krzyżowej z XVI wieku. Szlak kończy się na szczycie Łysej Góry . Na Świętym Krzyżu.

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Święty Krzyż to dawny benedyktyński klasztor na Łysej Górze w środku Puszczy Jodłowej. Opactwo istnieje od czasów Bolesława Krzywoustego. Stare zapiski mówią , że Kazimierz Wielki wydłużył kościół ku zachodowi i dobudował zakrystię , a Władysław Jagiełło w 1427 roku sprawił kosztowne organy i kazał pokryć świątynię ołowianą blachą.

Po pożarze w 1459 roku , zabudowania dżwignął z ruiny Kazimierz Jagiellończyk. W czasie “potopu” pustoszyli Święty Krzyż Szwedzi i Rakoczy , książe Siedmiogrodu.

12 lutego 1863 roku powstańcy pod wodzą Langiewicza stoczyli tu zaciętą bitwę z wojskami carskimi.

Ciężkie więzienie na Świętym Krzyżu.

Po przegranym Powstaniu Styczniowym w 1863 roku , rosyjscy zaborcy urządzili tu więzienie kryminalne , które dotrwało do września 1939 roku. To ciężkie więzienie ma swoją ponurą historię przerastającą wszystkie związane z tym miejscem legendy.

Najsłynniejsi więżniowie w dwudziestoleciu międzywojennym to “Kochanek Wielkiej Niedżwiedzicy” Sergiusz Piasecki – znakomity pisarz , oficer polskiego wywiadu , żołnierz Armii Krajowej oraz Stepan Bandera – przywódca ukraińskich nacjonalistów OUN i morderca skazany na dożywocie.

Wszyscy pamiętają z tamtych czasów doktora Bogusława Łuszcza , wspaniałego żydowskiego lekarza. Od 1931 roku był lekarzem więziennym na Świętym Krzyżu. Pracował 7 dni w tygodniu po 3 godziny z pensją 301 złotych miesięcznie. Leczył więżniów i personel więzienny. Miał opinię porządnego człowieka i świetnego lekarza. W rodzinnej Nowej Słupi leczył bezpłatnie mieszkańców przed wojną i w czasie niemieckiej okupacji.

Być tutaj chociaż raz w życiu.

Święty Krzyż obecnie to klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Turyści i pielgrzymi mogą zwiedzać barokowy kościół i kaplicę Oleśnickich , gdzie od 1723 roku znajduje się relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego. Można wstąpić także do Muzeum Misyjnego Misjonarzy Oblatów. A po trudach zwiedzania można skorzystać z kuchni klasztornej.

Święty Krzyż to świętokrzyska mekka pielgrzymów , którzy ściągają tu tysiącami z całego kraju. Nie być tu chociaż raz w życiu , to grzech.

© ( MARB )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.