Chojecki -Macierewicz -Naimski. Antykomunistyczni twardziele z Orderami Orła Białego.

23 września 2022 roku, w 46. rocznicę powstania KOR, założyciele i działacze Komitetu: Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski zostali odznaczeni Orderami Orła Białego. Komitet Obrony Robotników (KOR) powstał 23 września 1976 roku w Warszawie.

Było to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w komunistycznej Polsce. KOR stał się intelektualnym i organizacyjnym fundamentem dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, pierwszego za „żelazną kurtyną” niezależnego związku zawodowego.

Od lewej: Piotr Naimski, prezydent Andrzej Duda, Mirosław Chojecki i Antoni Macierewicz. Źródło: Twitter / Kancelaria Prezydenta / Krzysztof Gumul (23 września 2022 rok).

Legendy antykomunistycznego podziemia.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe – Ordery Orła Białego założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników (KOR). Odznaczeni zostali:
Mirosław Chojecki – działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych: „Biuletyn informacyjny”, „Komunikat KOR”. Współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, największego wydawnictwa działającego poza cenzurą na emigracji, członek Biura Zagranicznego „Solidarności”;

Antoni Macierewicz – jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad 20 razy. Obecnie parlamentarzysta, marszałek senior Sejmu RP;

Piotr Naimski – działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Prezydent Andrzej Duda wręcza Order Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi (23 września 2022 roku).

Prezydent Duda dziękuje i przeprasza.

W trakcie uroczystości w warszawskim Belwederze głos zabrał prezydent Andrzej Duda. „Ciężko jest zebrać się na odwagę, mając świadomość tego, że ci, którzy protestowali wcześniej zginęli, ale ta przesiąknięta duchem patriotycznym młodzież stanęła przy robotnikach. Jestem dumny, że mogę wręczyć te odznaczenia w 46. rocznicę powstania KOR i chcę przeprosić, że dopiero teraz wolna Polska panów honoruje” – zwrócił się do odznaczonych polski przywódca.

„Dziękuję za to co zrobiliście, że wytrzymaliście. Wy i wasze rodziny. Nie byłoby dzisiejszej Polski bez tamtej odwagi i ryzyka. Dziękuję za to, co panowie robiliście już w wolnej Polsce – za wzmacnianie suwerenności” – powiedział prezydent.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go Prezydent RP.

Odznaczeni dopiero po 32 latach.

Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, trzech bohaterów opozycji antykomunistycznej w PRL, zostali odznaczeni Orderami Orła Białego dopiero 32 lata po upadku komuny. To, że prezydenci Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski tego nie zrobili nie ma co się dziwić. Wiadomo, kim są. Ale przecież był jeszcze prezydent Lech Kaczyński…

© (MJ)